Sayalar Rüzgar Enerji Santrali Açıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Göreve Geldiklerinde 17 Megavat Olan Rüzgar Enerji Kapasitesini Yalnızca Sayalar Rüzgar Enerji Santrali ile İki Katına Çıkardıklarını Belirterek, Yıl Sonunda Bu Miktarın 475 Megavata Çıkacağını Söyledi.

Sayalar Rüzgar Enerji Santrali Açıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, göreve geldiklerinde 17 megavat olan rüzgar enerji kapasitesini yalnızca Sayalar Rüzgar Enerji Santrali ile iki katına çıkardıklarını belirterek, yıl sonunda bu miktarın 475 megavata çıkacağını söyledi.

Polat Enerji ve Demirer Enerji ortaklığı yatırımlarından olan Doğal Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kurulan ve Rahmanlar-Akkocalı-Gökçealan mevkiinde yer alan Sayalar Rüzgar Enerji Santrali açıldı. Açılış törenine Enerji Bakanı Hilmi Güler, TBMM Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy, Enerji Piyasası Denekleme Kurulu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Polat Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat ve Demirer Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Önder Demirer katıldı. Törende bir konuşma yapan Bakan Güler, enerjide bir bağımsızlık savaşı verdiklerini belirterek, "Bu bağımsızlık savaşı yerli kaynaklara ve enerji verimliliğine ağırlık vererek, dışa bağımlılığı ortadan kaldırmakla mümkün olacak. Sessiz, sakin ama kararlı bir şekilde bilimsel metotlarla bu projeler gerçekleşecek" dedi.

Rüzgarın Sayalar'da binlerce yıldır estiğini ama santral kurulmasının kolay olmadığını ifade eden Bakan Güler, 10 yıl önce bürokratlığı döneminde gördüğü bürokratik engelleri çıkardıkları yasalarla kaldırdıklarını anlattı. Önce Türkiye'nin rüzgar haritasını hazırladıklarını ve yasalarla hukuki altyapıyı oluşturduklarını ifade eden Güler, "Göreve geldiğimizde rüzgar enerjisi kurulu gücü 20 megavat idi, bunun 17'si çalışıyordu. Bu sene sonunda kurulu güç 475 megavata ulaşacak. Rüzgarda Türkiye'nin potansiyeliyse 48 bin megavat. Aslında bu bir darphane. Rüzgar estikçe elektrik üretiliyor" şeklinde konuştu.

Bakan Güler, Sayalar Santrali ile 2 milyon ağacın dikilmiş olduğunu belirterek, "Bu olmasa başka santraller kurulacaktı. Ve karbondioksit salınımı olacaktı. 2 milyon da ağaç dikmiş oldunuz. Bu yüzden teşekkür ediyorum" dedi. Güler ayrıca, rüzgar tribünlerinin bazı bölümlerinin ithal edildiğini söyleyerek, tribünlerin Türkiye'de üretilmesini istediğini belirtti. Güler, "Rüzgar tarlaları, çiftlikleri denizlere kadar yaygınlaşacak. Sonra jeotermal enerji santralleri (JES) çıkacak. Biz JES'leri, RES'leri ve HES'leri yaygınlaştıracağız. Bu da enerjide kurtuluş savaşının kazanılması olacak" şeklinde konuştu.

Bundan sonraki hedeflerinin jeotermale ağırlık vermek olduğunu kaydeden Güler, "Yani organize sanayi bölgeleri yerine yeni organize sera bölgeleri ortaya çıkacak" dedi. Türkiye'nin güneş haritasını da çıkardıklarını bildiren Güler, "Türkiye'nin güneşte 380 milyar kilovat saat potansiyeli var. Yani güneşin zaptı yakın" diye konuştu.

Törende bir konuşma yapan TBMM Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy ise, enerjiyle ilgili çıkarmadıkları hiçbir yasa kalmadığını belirterek, enerji politikasını ortaya koymanın bu politikanın içini doldurmakla mümkün olduğunu söyledi. Aksoy, Yenilenebilir Enerji Yasası konusunda tadil teklifi hazırlığı içinde olduklarını bildirdi.

EPDK Başkanı Köktaş da, son 2 yılda devreye giren 11 yeni rüzgar santraliyle birlikte kurulu gücün yaklaşık 17 kat artarak 333 megavata çıktığını söyledi. Toplamda 142 megavat kurulu gücündeki iki adet tesisin de birkaç ay içinde tamamlanmasıyla Türkiye'nin toplam rüzgar kurulu gücünün 475 megavata ulaşacağını belirten Köktaş, tüm bu yatırımların ekonomik büyüklüğünün 500 milyon YTL olduğunu kaydetti. Köktaş, termik ve su kaynakları tesislerinin devreye alınması için 3-5 yıl gerekirken güçlü rüzgar santrallerinin 2 yılda devreye sokulabildiğini belirterek, bunun da arz sorununa kısa vadede çözüm getirebileceğine işaret etti. Köktaş, önümüzdeki süreçte elektrik üretim tesislerinin proje onay ve teknik denetim işlemlerinin de özel sektör temsilcilerine devredilmesi yönündeki çalışmalara hız verilmesi gerektiğini ifade etti.

YATIRIMCILARDAN 'BÜROKRASİ' ŞİKAYETİ Polat Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, 10 yıl önce rüzgara dayalı enerji üretmek istediklerinde herkesin kendilerine gülerek baktığını ancak bugün arka arkaya rüzgar santrallerinin devreye girdiğini belirterek, ikinci olan bu santralin ardından 2010'a kadar 5 tane daha santral kuracaklarını kaydetti. Polat, toplam yatırımlarının 450 milyon euro olacağını söyledi. Dağların tepesine santral kurmanın kolay olmadığını dile getiren Polat, "Bundan çok bizi bu işin bürokrasisi yoruyor. Önümüzü açın.

Enerjimizi verimli santraller yapmak için kullanmamızı sağlayın" diye konuştu.

Erol Demirer de, santral kurmakta en zor işin izinleri almak olduğunu belirterek, havai hatlarını kurmanın bir yıldan fazla sürdüğünü söyledi. Demirer, dünyada fosil yakıtların tükenmeye başladığını ifade ederek, yükselen petrol fiyatlarının da bunu gösterdiğini söyledi. Demirer, rüzgar yatırımlarının süreceğini belirterek, "Rüzgar çiftliği deniyor. Biz bu ismi daha çok hak etmeye başlayacağız" dedi.

Açılışın ardından Bakan Güler, Aksoy ve Köktaş'a birer plaket verildi. Güler, Köktaş ve Aksoy, rüzgar tribünü şeklindeki plaketleri elleriyle çevirdiler.

34.2 megavat kurulu güce sahip olan ve 40 milyon euro yatırımla kurulan Sayalar Rüzgar Enerji Santrali'nin ilk tribünleri Mayıs 2008 itibariyle devreye sokuldu. Santralde 34'ü lisanslı 38 tribün, toplam 92 milyon 200 bin kilovat saat üretim yaparken, bu miktar yaklaşık 40 bin ailenin elektrik tüketimini karşılayacak. 38 tribünün de devreye girmesiyle Sayalar RES'in yılda 116 milyon kilovat saat elektrik üretimi sağlaması bekleniyor.

(MÜG-CC-CC-E)

Kaynak: İHA