Say'dan Başkentte, "Nazım Hikmet Oratoryosu" Sürprizi

Say'dan Başkentte, "Nazım Hikmet Oratoryosu" Sürprizi

Piyanist Fazıl Say, Ankara'da Cso ile Birlikte Verdiği Konser Sonunda, Seyircinin Yoğun Alkışıyla Karşılaşınca Tam İki Kez Daha Piyanonun Başına Oturdu. Say, İkinci "Bis'in Ardından, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Tartışmalarını Ateşleyen, "Nazım Hikmet Oratoryosu"ndan "Memleketim" Adlı Parçayı Seslendirdi.

Say'dan Başkentte,

Piyanist Fazıl Say, Ankara'da CSO ile birlikte verdiği konser sonunda, seyircinin yoğun alkışıyla karşılaşınca tam iki kez daha piyanonun başına oturdu. Say, ikinci "bis'in ardından, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile tartışmalarını ateşleyen, "Nazım Hikmet Oratoryosu"ndan "Memleketim" adlı parçayı seslendirdi.

Piyanist Fazıl Say, Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile konser verdi. İlginin yoğun olduğu konserde, Başkentliler tüm salonu doldurdu. Say, Naci Özgüç'ün şefliğinde verdiği konsere, Beethoven'ın notalarıyla başladı. Konser programı verilen aranın ardından, Samuel Barber'in "Adagio Op.11" adlı eserinin orkestra tarafından yorumlanmasıyla devam etti. Ardından, Say ve orkestra, programın son eseri olan George Gershwin'in "Rhapsody in Blue" adlı eserini yorumladı. Program sonunda beğenisini gizlemeyen Ankara seyircisi, Say'ı alkış yağmuruna tuttu. Seyirciye defalarca selam veren Say, yoğun alkışlar nedeniyle bir türlü sahneden ayrılamadı. Konserin bitmiş olmasına rağmen Say, tam iki kez daha piyanonun başına oturdu.

Fazıl Say, ilk "bis'in ardından yine George Gershwin'e ait, "Summertime" adlı klasik caz eserini yorumladı. Bu performansının ardından da alkışlar susmayınca Say, bu kez büyük bir sürpriz yaptı. Say'ın ikinci bisin ardından ise, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile tartışmalarını ateşleyen, "Nazım Hikmet Oratoryosu"ndan, büyük şair Nazım Hikmet'in aynı adlı şiirinden "Memleketim" adlı bestesini seslendirdi. CSO salonundan yükselen, "Memleketim"im notları seyirciyi büyüledi. "Memleketim"i de seslendirmesinin ardından, seyircinin kendisini yine bırakmak istemediğini anlayan Say, çareyi baş kemancı ile birlikte sahneden ayrılmakta buldu. Ünlü piyanist Fazıl Say, iki saate yakın sahnede kalmış oldu.

-AHMET NECDET SEZER VE EŞİ YİNE ORADAYDI-

CSO'nun konserlerini kaçırmayan 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer de Fazıl Say'ı izleyenler arasındaydı. Sezer çifti, alkışlarla girdiği salonda, konseri İsmet İnönü ve eşi Mevhibe İnönü'nün isimlerinin bulunduğu 23-24 numaralı koltuklardan izledi. Sezer çifti salondan yine alkışlarla uğurlandı. (ANKA)

(GO/BÜN)