Savaş Mağduru Suriyelilere Ücretsiz Protez Yapacaklar - Gaziantep

Savaş Mağduru Suriyelilere Ücretsiz Protez Yapacaklar - Gaziantep

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Suriyeli Macide el Hatib ve diğer çocuklar Dr. Hasan El Hatib'in konuşması Tiyatro oyunu IPHS Kuveyt Müdürü Arif Musari'nin açıklamaları Savaş mağduru Suriyelilere ücretsiz protez yapacaklar Ülkelerinde yaşanan iç savaşta uzuvlarını kaybeden Suriyeli hastalara ücretsiz protez desteği sunan İradi Adımlar Derneği'nin açılışı yapıldı Gaziantep'te, Uluslararası Hastalara Yardım Derneği (IPHS) bünyesinde faaliyet gösteren ve savaş mağdurlarına ücretsiz protez hazırlayan İradi Adımlar Derneği'nin açılışı yapıldı.

25.02.2016 19:27 | Son Güncelleme: 25.02.2016 19:27

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Suriyeli Macide el Hatib ve diğer çocuklar

Dr. Hasan El Hatib'in konuşması

Tiyatro oyunu

IPHS Kuveyt Müdürü Arif Musari'nin açıklamaları Savaş mağduru Suriyelilere ücretsiz protez yapacaklar

Ülkelerinde yaşanan iç savaşta uzuvlarını kaybeden Suriyeli hastalara ücretsiz protez desteği sunan İradi Adımlar Derneği'nin açılışı yapıldı

Gaziantep'te, Uluslararası Hastalara Yardım Derneği (IPHS) bünyesinde faaliyet gösteren ve savaş mağdurlarına ücretsiz protez hazırlayan İradi Adımlar Derneği'nin açılışı yapıldı.

Bir otelde düzenlenen açılış etkinliğine katılan IPHS Genel Müdürü Dr. Hasan El Hatib, verdikleri destekten dolayı Türk yetkililere teşekkür etti.

Aralarında protez uzmanı, hekim ve teknisyenlerin bulunduğu İradi Adımlar Derneğinde 20 Suriyeli gönüllünün çalıştığını hatırlatan Hatib, "Suriye'deki çatışmalarda kol ve bacak gibi uzuvlarını kaybeden Suriyelilere ücretsiz protez hazırlıyoruz. Gaziantep'te yaklaşık 8 ay önce faaliyete başladık. İnternet üzerinden kaydı alınan Suriyeli hastalar dernek merkezine gelerek muayene ediliyor. Gerekli ölçüm ve tetkiklerin ardından hastaların protezleri hazırlanıyor. Uzmanlar eşliğinde bir taraftan rehabilite edilen hastalar diğer taraftan da protezlerine alıştırılıyor" dedi.

Bugüne kadar 100'ü aşkın hastayı proteze kavuşturduklarını ifade eden Hatib, daha fazla savaş mağduruna umut olmak için çaba göstereceklerini vurguladı.

IPHS Kuveyt Müdürü Arif Musari de Türkiye'deki savaş mağduru hastalara yardımlarının artarak devam edeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından aralarında kol ve bacağını kaybeden çocukların da rol aldığı bir grup, Suriye'deki iç savaşı konu alan tiyatro oyununu sahneledi.

Etkinlikte çocuk korosu da mini bir konser verdi.

Kaynak: AA

title