Savaş Karşıtları Hava Korsanını Sahiplenmedi

Savaş Karşıtları Hava Korsanını Sahiplenmedi

Türkiye'de Savaş Karşıtlarının Sesini En Çok Duyuran Sitelerden Biri Olan ve THY Uçağını Kaçıran Hakan Ekinci'nin de Mektuplarına Yer Veren Savaskarsitlari.org Sitesinde, Ekinci'nin Eyleminin Vicdani Reddin Felsefesiyle Bağdaşmadığı Vurgulanarak, "Vicdani Reddin Şiddet Gerekçesi Yapılmasını Kabul Edilemez Buluyor ve Kınıyoruz" Denildi.

Savaş Karşıtları Hava Korsanını Sahiplenmedi

THY uçağını kaçıran Hakan Ekinci’nin yazı göndererek savaş karşıtlarından destek istediği web sitesi savaskarsitlari.org’da, Ekinci’nin eyleminin vicdani reddin felsefesiyle bağdaşmadığı vurgulanarak, “Vicdani reddin şiddet gerekçesi yapılmasını kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz” denildi.

Sitede yer alan ve “Türkiyeli antimilitaristler adına” Uğur Yorulmaz imzasıyla yayınlanan açıklamada, Tiran-İstanbul uçağını kaçıran Hakan Ekinci’nin eyleminin şiddet içerdiği belirtildi. Eylemi kınayan açıklamada Yorulmaz, Ekinci'nin savaş karşıtları ve vicdani retçilerle bir ilişkisi ve organik bağı olmadığının altını çizerek, ”Ekinci'nin, vicdani reddi araçsallaştırmasını ve şiddet gerekçesi yapmasını hiçbir şekilde kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz” dedi.

Yorulmaz, eylemin vicdani retle ilişkili olamayacağını belirterek, Ekinci’nin “Şiddete başvurup uçak kaçırmasının, yüzlerce insanın yaşamını tehlikeye atmasının, ölmeyi ve öldürmeyi vaaz eden her türlü ilişki biçimini reddetmek olan vicdani reddin felsefesiyle” bağdaşmadığını ifade etti.

Yorulmaz, Ekinci’nin mektuplarının bir süredir sitede yayınlanmadığını da vurguladığı açıklamasında şunları kaydetti: