Saü'nün 15. Kuruluş Yıldönümü

Saü'nün 15. Kuruluş Yıldönümü

Sakarya Üniversitesi (Saü) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, Üniversitelerin Geçmişten Güç Alarak, Geleceklerini Bu Güç ve Geleneklerinin Üzerine İnşa Etmeleri Gerektiğini Söyledi.

Saü'nün 15. Kuruluş Yıldönümü

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, üniversitelerin geçmişten güç alarak, geleceklerini bu güç ve geleneklerinin üzerine inşa etmeleri gerektiğini söyledi.

Sakarya Üniversitesi'nin 15. kuruluş yıldönümü Esentepe yerleşkesi Süleyman Demirel Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle kutlandı. Törene eski Milli Eğitim Bakanı Orhan Oğuz, Sakarya Valisi Hüseyin Atak, AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Şaban Dişli, AK Parti Sakarya Milletvekili Hasan Ali Çelik, eski rektörler Prof. Dr. Ramazan Evren, İsmail Çallı, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz, rektör yardımcıları, öğretim üyeleri ve üneversitenin yapımına katkı sağlayanlar katıldı.

Durman, SAÜ'nün 15. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yükseköğretimin yaygınlaşmasının, 1982 ve 1992 sonrası dönemde, büyük illerin dışındaki illere üniversiteler kurulmasıyla hız kazandığını kaydetti.

Yükseköğretimde, okullaşma oranının yüzde 32'lere ulaştığını söyleyen Durman, "Bu üniversitelerimiz yükseköğretimin önemli ağırlığını taşımakta, evrensel bilime, ülkemize ve bulundukları illerin kalkınmasına önemli katkı sağlamaktadırlar" dedi.

SAÜ'nün kurulduğu 1992 yılından itibaren kısa sürede ülkemizin dinamik ve gözde üniversitelerinden biri haline geldiğini belirten Durman, "Biliyoruz ki üniversiteler geçmişlerinden güç almalı, geleceklerini bu gücün ve geleneklerinin üzerine inşa etmelidirler. Dünyadaki büyük üniversitelerin bunu gerçekleştirmiş ve geçmişlerini geleceğe başarıyla taşımış üniversiteler olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

SAÜ'nün kurulduğu günden itibaren hızla büyerek geliştiğini söyleyen Sakarya Valisi Hüseyin Atak, "Üniversitimiz kurulduğu günden itibaren hızlı bir gelişme trendi yakalamış hızla büyümüş, bugün ülkemizin en önemli, en prestijli üniversitesi haline gelmiştir. 7 fakültesiyle, 12 meslek yüksek okuluyla, 3 yüksek okuluyla, 1 konservatuarı, 2 enstitüsü, 40 bin öğrencisi ve binin üzerinde akedemik personeniyle üniversitemiz hızla yoluna devam etmektedir. Yine kurulduğu gün itibarıyla Sakaryamızın sosyol, kültürel ekonomik yönden gelişmesine olumlu katkılar sağlamaştır. Bundan sonra da katkılar sağlamaya devam edecektir. Sakarya'da 8. fakülte olarak kurulması planlanan ve YÖK tarafından kabul edilen ve Bakanlar kurulumuzun gündeminde bulunan Tıp Fakültesi'nin açılmasıyla birlikte Sakarya'da önemli bir fakülte eksikliği giderilmiş olacaktır. Devletimizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu yüce önder Atatürk, çağdaş uygarlık seviyesini bizlere göstermiştir. Çağdaş uygarlık sevisiye ulaşmanın en etkili yollarından birinin eğtimden geçtiğini ve eğitim seviyesi, kültür seviyesi yüksek olan ülkelerin kalkınmış ülkeler olduğunu hep birlikte görmekteyiz. Bunun için hepimiz eğitime gerekli desteği vermek durumunda olduğumuzu da özellikle ifade etmek istiyorum. Yolumuz Cumhuriyet yoludur, yolumuz Atatürk'ün gösterdiği yoldur. Bu büyük insana layık olmak için, bu büyük insanın gösterdiği hedefe ulaşmak için hep beraber çalışacağız. Burada elbette yüksek eğitim kurumlarımıza üniversitelerimize büyük görevler düşmektedir" dedi.

Konuşmaların ardından üniversiteye katkıda bulunanlara teşekkür plaketi verildi.

(İÇ-AK)

03.07.2007 21:36 TSİ

Kaynak: İHA