Satterfield, Ankara'da Temaslarda Bulundu

Satterfield, Ankara'da Temaslarda Bulundu

ABD'nin Irak Özel Temsilcisi David Satterfield, Terör Örgütü PKK ile Mücadeleye Irak'ın Kuzeyindeki Bölgesel Yönetimin de Destek Vermesi Gerektiğini Söyledi.

Satterfield, Ankara'da Temaslarda Bulundu

ABD'nin Irak Özel Temsilcisi David Satterfield, terör örgütü PKK ile mücadeleye Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin de destek vermesi gerektiğini söyledi.

Ankara'yı ziyaret eden Satterfield, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun ile görüştü, ayrıca Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığında temaslarda bulundu.

Satterfield, NTV'nin sorularını yanıtlarken, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani ve bölgesel Kürt yönetimi yetkililerinin, PKK ile mücadelede ellerinden geldiği ölçüde ve doğrudan destek vermesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye ile ABD arasında PKK'ya karşı işbirliğinin süreceği mesajını veren Satterfield, Türkiye ile Irak arasındaki diyaloğun da devam etmesine ihtiyaç olduğunu belirtti.

Satterfield, bölgesel yönetimin, Bağdat'ın onayını almadan petrol anlaşmaları imzalamasını da eleştirerek, Irak'ın kaynaklarının tüm Iraklılara ait olduğunu kaydetti.

Kerkük referandumu konusundaki kararın Iraklılar tarafından verileceğini de ifade eden Satterfield, ABD'nin de ilgili tüm kesimlerin üzerinde uzlaşacağı bir sonuca ulaşılmasını arzu ettiğini belirtti.

Satterfield ayrıca, Irak'ta iç savaş çıkması ihtimali olduğunu düşünmediğini sözlerine ekledi.

Amerikalı kaynaklar da Satterfield'in Ankara'daki temaslarında Irak'taki son duruma ilişkin istişarelerde bulunduğunu ve Türk yetkililerin bu konudaki değerlendirmelerini dinlediğini aktardılar.

Kaynak: AA