Satterfıeld: "Açıklamalar Yetersiz"

Satterfıeld: "Açıklamalar Yetersiz"

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Danışmanı ve Irak Koordinatörü David Satterfield, Kuzey Irak'taki PKK Teröristlerine Karşı Bölgesel Kürt Yönetiminin Bir Eylemde Bulunmamasından Duyduğu Memnuniyetsizliği Dile Getirdi.

Satterfıeld:

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın danışmanı ve Irak koordinatörü David Satterfield, kuzey Irak'taki PKK teröristlerine karşı bölgesel Kürt yönetiminin bir eylemde bulunmamasından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

David Satterfield, Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin, PKK eylemlerini kınayan açıklamalarının "iyi, ancak yetersiz" olduğunu belirtirken, "Burada eylem gerekiyor. Bu terörist gruba yönelik anlamlı bir eylem gerçekleştirilmeden çok uzun zaman geçti. Kürt liderler, bunu bizden ilk kez duymuyorlar. PKK'ya karşı birşey yapılmamasından memnun değiliz" dedi. Satterfield, Iraklı Kürtler'i, "PKK'nın, bölgesel Kürt yönetiminin topraklarında operasyon yapma yeteneğini kısıtlamaya" çağırdı.

Bir grup gazeteciye konuşan Satterfield, Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyonuna ilişkin olarak da, "Sınır ötesi bir operasyonun Kürt, Irak veya Türk çıkarlarına hizmet edeceğine inanmıyoruz" diye konuştu.

Bir gazetecinin, sorunun çözülmesine dair umutlu olup olmadığı sorusuna karşılık da Satterfield, "Keşke umutlu olduğumu söyleyebilseydim" yanıtını verdi.

Kaynak: AA