Satso Yönetim Kurulu Başkanı Kösemusul Açıklaması - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Satso Yönetim Kurulu Başkanı Kösemusul Açıklaması

AA - Haberler | Ekonomi
Satso Yönetim Kurulu Başkanı Kösemusul Açıklaması

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, "Türkiye, kendi değerlerini temel alıp dünyayı da iyi analiz ederek kendi anayasasını, kendi sistemini oluşturacak güçtedir" dedi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, " Türkiye, kendi değerlerini temel alıp dünyayı da iyi analiz ederek kendi anayasasını, kendi sistemini oluşturacak güçtedir" dedi.

Kösemusul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin hızlı yükselişinin son iki yılda yaşanan sıkıntılar ve yeni atlatılan iki seçimle yavaşladığını söyledi.

Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını her fırsatta ifade ettiklerini belirten Kösemusul, "Kabuğunu kırmış, değerlerini adeta yeniden keşfetmiş, potansiyelini ve yapacaklarını iyi bilen, hedeflerini bu doğrultuda oluşturan ve emin adımlarla ilerleyen bir Türkiye'den, şehirlerden, karar vericilerden ve iş dünyasından bahsediyoruz" diye konuştu.

Kösemusul, Türk iş dünyasının yaşanan sıkıntılara göğüs gerdiğini, risk alarak gerçekleştirdiği yatırımlarla, attığı kararlı adımlarla, dünyanın birçok bölgesinde Türk müteşebbislerinin varlığını ilan ettiğini dile getirerek, Türkiye'nin özellikle 1 Kasım seçimlerinin ardından 2023 hedeflerine ulaşmak yolunda kaybedecek vaktinin olmadığını düşündüğünü aktardı.

"Eskiden tek tip üretim yapar ve yıllarca çalışırdık" diyen Kösemusul, şunları kaydetti:

"Araştırma ve geliştirme faaliyetlerine, dünyadaki değişimlere ilgisiz, umutsuz, yeniyi üretmeye hevesi, rekabete dayanacak gücü olmayan durumumuz vardı. Artık bu eskide kaldı. Şimdi dünyanın ileri ekonomilerinde ciddi şekilde konuşulan, birçok ülkede önemli yatırımlara imza atan, milli üretimlere destek veren, cefakar, araştıran, mücadeleci ruha sahip olan, üreten, katma değer sağlayan, olumlu anlamda çok daha farklı bir müteşebbis topluluğumuz var. Tüm dünyanın gözü üzerimizde. İşte tam da bu noktada, hedeflerimize ulaşma noktasında mutlaka ve mutlaka güncellemeye, önümüzü açmaya ihtiyacımız var."

"Türkiye fırsatlar ülkesi"

Kösemusul, yurt dışına çıktıkça Türkiye'nin fırsatlar ülkesi olduğunu daha iyi anladıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Ülkemizin her noktasında yatırımların daha fazla olması gerekiyor. Özel sektör bunu neden istemesin? Ülkemizin yatırımlarının önünde duran terör meselesinde ve tabi ki çözüm süreci noktasında ülkemizin kararlılığını görüyorum. 8 silindirli bir aracın 4 silindiri çalışmazsa o aracı hiçbir yere götüremezsiniz. Doğu ve Güneydoğu'da ay yıldızlı bayrağımızın altında aracımızın 8 silindiri de neden çalışmasın? Kendi vatanımıza neden daha çok yatırım yapmayalım? İnşallah terör meselesinden de kısa zamanda kurtulalım istiyoruz."

SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, "Vizyonu olan bir Türkiye'yiz ve önümüzdeki üç mesele, yeni bir anayasa, terörün ortadan kaldırılması ve yeni bir yönetim sistemi noktasında mutlaka ve mutlaka başarılı olmalıyız. Türkiye kendi değerlerini temel alıp dünyayı da iyi analiz ederek kendi anayasasını, kendi sistemini oluşturacak güçtedir. İş dünyasının da bu çalışmaya ihtiyacı olduğunu ve destek vereceğini düşünüyorum. Biraz daha sabırlı olacağız, daha çok gayret edeceğiz ve Türkiye'mizi inşallah hep birlikte hedeflerine ulaştıracağız" değerlendirmesinde bulundu.

AA - Ekonomi Haberleri
title