Satranç, SBS Şampiyonu Yaptı - Haberler
Haberi Paylaş

Satranç, SBS Şampiyonu Yaptı

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Satranç, SBS Şampiyonu Yaptı

SBS Türkiye Birincisi Nezihe Ezgi Menzi(14), başarısının sırrının satrançta gizli olduğunu söyledi.

SEVİYE Belirleme Sınavı ( Sbs ) Türkiye Birincisi, TED Mersin Özel İlköğretim Okulu 8'inci sınıf öğrencisi Nezihe Ezgi Menzi(14), başarısının sırrının satrançta gizli olduğunu söyledi. SBS'ye son bir ayda yaklaşık 90 saat ders çalışıp,soru çözerek hazırlandığını ifade eden Menzi, hedefinin Robert Koleji olduğunu kaydetti.

41 yaşındaki Ziraat Mühendisi Bilge Menzi ve 45 yaşındaki Endüstri Mühendisi Mehmet Menzi'nin 2 çocuğundan en büyüğü olan Nezihe Ezgi Menzi, SBS Türkiye birincisi olduğunu, 2012 Türkiye İş Bankası Ligi müsabakalarına katılmak için geldiği Konya'da otel odasında öğrendi. Geçen yıl satrançta Avrupa 2'ncisi olması nedeniyle hak ettiği ek puanında eklenmesiyle SBS'den 507.424 puan alarak Türkiye birincisi olduğunu belirten Menzi, sevinçli haberi yatağına uzanıp, uyumak istediği sırada cep telefonuna gelen mesajla öğrendiğini söyledi. Yaşadığı anı anlatan Menzi, şunları söyledi: " Cep telefonuma mesaj geldi. Sosyal paylaşım sitesi facebooktan bir arkadaşımın gönderdiğini sandım. Ama mesaja baktığımda dershanedeki öğretmenlerimden biri ismimin TV'lerde SBS Türkiye birincisi olarak yer aldığını söyledi. Birden yataktan fırlayıp, televizyonu açtım ve birinci olduğumu öğrendim."

Sevincini, uyuyan annesi Bilge Menzi'yi uyandırıp, sarılarak paylaştığını belirten Menzi, SBS'ye bu yıl tam olarak çalışamadığını ifade etti.

BAŞARININ SIRRI SATRANÇ

8 yaşında satranca başladığını ve şu an milli takım oyuncusu olduğunu kaydeden Nezihe Ezgi Menzi, satranç da Türkiye ve Avrupa'da önemli derecelerinin olduğunu ifade etti. Satrancın ders çalışmasına olumlu etkisinin olduğunu vurgulayan Menzi, sözlerin şöyle sürdürdü:

"Satranç, sana nasıl düşünmen ve davranman gerektiğini öğretiyor. Olaylara düz mantıkla bakmıyorum. Farklı yönlerini ele alarak bakıyorum. Bunları hepsi benim hesaplamamı, daha hızlı düşünüp, yorum yapmamı geliştiriyor. Sınavda da bunun çok faydasını gördüm."

SBS'YE 90 SAAT DERS ÇALIŞARAK HAZIRLANDI

Satrancın hayatında önemli bir yeri olduğunu ve zamanının büyük bir bölümünü satranca ayırdığını ifade eden Menzi, SBS'ye sınav tarihine son bir ay kala hazırlandığını belirtti. Mayıs ayına kadar ders çalışamadığını ifade eden Menzi,"Ders çalışmaya fazla fırsatım yoktu. Satranç turnuvaları nedeniyle neredeyse 4 ay okula gidemedim ve derslerim aksadı. En son Romanya'dan Dünya Yaş Grupları müsabakalarından döndükten sonra dershane ve okuldaki öğretmenlerinin sayesinde derslerimdeki eksik bölümleri tamamlayıp, sınava hazırlanabildim. Oda günde 2 veya 3 saat anca ders çalıştım. Bir ayı ele alacak olursak ta 90 saat anca ders çalıştım."diye konuştu.

ÖNEMLİ OLAN ÇOK DERS ÇALIŞMAK DEĞİL

Çok ders çalışmanın önemli olmadığına inandığını kaydeden Menzi, "Önemli olan ne kadar çok ders çalışmak değil. Nasıl çalıştığını bilip, verimli çalışmak. Satranç bana nasıl çalışmam gerektiğini öğretti.

HEDEF ROBERT KOLEJI

Hedefinin Robert Koleji'nde okumak olduğunu belirten Menzi, "2 yaşında iken hayalim, 'büyüyünce Başbakan olmak' şeklindeydi. Sonradan Başbakanlığın bir meslek grubu olmadığını anladım. İlerdeki hedefim sinema veya tiyatro oyuncusu olmak."dedi.

Menzi, satranç da ise Dünya Şampiyonluğunu hedeflediğini söyledi.

"EZGİ DİSİPLİNLİ BİR ÇOCUK"

Kızının başarı elde edeceğini bildiğini ifade eden annesi Bilge Menzi ise, "Şu an çok mutluyum. Başaracağını biliyordum. Oda kendisine çok güveniyordu. Başaracağını biliyordu. Ezgi, disiplinli bir çocuk. Ölçülü bir şekilde çalışınca başarıya ulaşan bir yapıya sahip."dedi.

Satranç, SBS Şampiyonu Yaptı

Satranç, SBS Şampiyonu Yaptı

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title