Satırlı Kavga Güvenlik Kamerasında

Satırlı Kavga Güvenlik Kamerasında

Ankara Üniversitesi'nde satırlarla birbirlerine giren öğrencilerin kavgası, kameralara yansıdı

Satırlı Kavga Güvenlik Kamerasında

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde 3 Nisan'da iki grup arasında meydana gelen satırlı, sopalı, taşlı kavga ve bir öğrencinin satırla yaralanması, üniversitenin güvenlik kameraları tarafından saniye saniye görüntülendi.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde 3 Nisan günü sabah saatlerinde yaşanan kavgada iki öğrenci satırla yaralanmış, olaylar gün boyu sürmüştü. Okulda yaşanan satırlı, taşlı, sopalı kavga üniversitenin güvenlik kameraları tarafından saniye saniye kaydedildi.

Görüntülere göre okul dışından bir grup, koşarak okul girişine gelerek bahçe ve kapı demirlerinden atlayarak okula giriyor. Bu sırada okulun özel güvenlik görevlilerinden birisinin, kapalı olan bahçe kapısını açarak grubun peşinden okula gitmesi ve diğer bir görevlinin ise koşarak açık olan okul kapısını tekrar kilitlemesi, dikkatlerden kaçmıyor.

Çok sert bir çatışmanın yaşandığı görülen görüntülerde okula giren grup ile üniversitenin kantininde bulunan öğrenciler birbirlerini taş yağmuruna tutuyor. Bunun üzerine taşlardan korunmak isteyen öğrenciler, kantin girişine sandalye ve masalardan bir barikat kurarak taşlardan korunmaya çalışıyor. Bir süre devam eden taşlamalar sonrasında okul içerisine giren gruptan bir kişi, elinde bulunan satırla öğrencilerin kurduğu barikatı aşarak S.C.'yi bacaklarından yaralıyor.

Sabah erken saatlerde başlayan olaylar, okula Çevik Kuvvet ekiplerinin gelmesiyle bastırılıyor. Olaylar sırasında okulun özel güvenlik görevlilerinin gruplara müdahale etmemesi tartışmalara yol açtı.

ÖGRENCİLERE UZAKLAŞTIRMA CEZASI

Yaşananlar olaylar üzerine okul yönetimi, okulu, 1,5 günlüğüne tatil etti. Olaya karıştıkları iddia edilen öğrencilerse perşembe günü okula geldiklerinde haklarında süresiz uzaklaştırma cezası olduğu söylenerek fakülteye alınmadı.

Bunun üzerine üniversiteliler, cuma günü fakülte önünde oturma ve açık ders eylemi gerçekleştirdi. Olayların ardından 23'ü sol görüşlü, 31 öğrencinin okuldan süresiz uzaklaştırma cezası aldığı öğrenilirken okul içerisinde 100'den fazla güvenlik kamerası olduğu belirtildi.