Satıcı: "Türkiye Faiz Lobisinin Eline Düşmüş'

Satıcı: "Türkiye Faiz Lobisinin Eline Düşmüş'

Türkiye İhracatçılar Meclisi (Tim) Başkanı Oğuz Satıcı, Türkiye'nin 'Bir Faiz Lobisinin Eline Düştüğünü ve Bu Lobinin Baskısından Kurtulamadığını' Savunarak, 'Sorunumuz Düşük Kur Değil, Faiz. Türkiye Faizleri İndirecek, Hem Yatırımın, Hem Üretimin, Hem de İhracatın Önü Açılacak' Dedi.

Satıcı:

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Türkiye'nin ''bir faiz lobisinin eline düştüğünü ve bu lobinin baskısından kurtulamadığını'' savunarak, ''Sorunumuz düşük kur değil, faiz. Türkiye faizleri indirecek, hem yatırımın, hem üretimin, hem de ihracatın önü açılacak'' dedi.

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) tarafından Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen iftar yemeğinde konuşan Satıcı, düşük kurun sadece tekstilcilerin değil, genel olarak ihracat yapan tüm sektörlerin sorunu olduğunu söyledi.

Satıcı, kur düşüklüğü ve faiz yüksekliğinin, rekabetin gerisinde kalabileceğini dile getirerek, ''Türkiye'nin gerçek sorunu yüksek faiz lobileridir'' diyerek, bu durumun yatırıma gidecek kredileri de olumsuz etkilediğini vurguladı.

Satıcı, ''Sorunumuz düşük kur değil, faiz. Türkiye faizleri indirecek, hem yatırımın, hem üretimin, hem de ihracatın önü açılacak. Biz buna bu dönemde sıcak parayı soğutma işi diyoruz. Bunun için de kim ne derse desin Merkez Bankası politikalarıyla hep birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz'' diye konuştu.

Kaynak: AA