Şartlı Anlaşma mı?

Şartlı Anlaşma mı?

Türkiye ile Irak Arasında Üç Gündür Süren ve 'Sıcak Takip' Konusunda Kilitlenen Müzakerelerin Sonunda Terörle Ortak Mücadeleye İlişkin Anlaşma Sağlandı. Ancak Irak Yönetiminin Öngördüğü Şartlarla...

Şartlı Anlaşma mı?

Türkiye ile Irak arasında üç gündür süren ve “sıcak takip” konusunda kilitlenen müzakerelerin sonunda terörle ortak mücadeleye ilişkin anlaşma sağlandı. Ancak Irak yönetiminin, Türkiye’nin Irak sınırları içinde sürdüreceği olası bir operasyonda "önceden haberdar edilmesini" kesin bir dille öngördüğü belirtildi.

“Sıcak takip” konusunda, Irak sınırları içinde yapılacak operasyonlarda, Bağdat yönetiminin önceden haberdar edilmesi koşulunun çok açık ve net bir şeklide anlaşmada yer alması ve bir operasyon halinde Bağdat yönetiminin haberdar edilmesi şartı konuldu. Ayrıca, anlaşmada, yerel güçlerle işbirliği yapılması, olası bir operasyonun yöre halkına zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesi, Türkiye'nin istediği PKK’nın aranan isimleri konusunda her türlü yardım ve bilgi akışının sağlanması, tüm işbirliğinin uluslararası hukuk çerçevesinde kalması gibi maddeler yer alacağı belirtildi.

Irak tarafının anlaşmaya yanaşmasında özellikle her türlü operasyonda işbirliği ve önceden bilgilendirme şartının Türkiye tarafından da kabul görmesinin önemli rol oynadığı ifade edildi.

Kaynak: DHA