Sarkozy, "Yangına Körükle Gitmeyecek"

Sarkozy, "Yangına Körükle Gitmeyecek"

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt ile Görüşmelerde Bulunmak Üzere Brüksel'de Bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye-ab İlişkileri Konusunda "Yangına Körükle Gitmeyeceği" Mesajı Verdi.

Sarkozy,

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt ile görüşmelerde bulunmak üzere Brüksel'de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye-AB ilişkileri konusunda "yangına körükle gitmeyeceği" mesajı verdi.

Sarkozy'nin, Verhofstadt ile görüşmesinde, "AB'nin felç durumundan kurtarılması için" çeşitli hamle ve olasılıklar üzerinde görüşlerini yansıttığı belirtildi.

AB temel belgelerinin "basitleştirilmesi" önerisi üzerinde duran Sarkozy'nin, avro alanının güçlendirilmesi için Verhofstadt ile görüş birliğinde olduğu bildirildi.

Türkiye'nin AB'ye katılımı konusunda olumsuz tavır izleyen ve "imtiyazlı ortaklık" formülünü tekrar gündeme taşıma girişimlerinde bulunan Sarkozy'nin bu dosyada Verhofstadt ve Barroso'nun muhalefetiyle karşılaştığı ifade ediliyor.

"Hassas" Türkiye dosyası konusunda, "Brüksel'in bakış açısıyla bilgilendirilen ve uyarılan" Sarkozy'nin, "AB'li müttefiklerini bu konuda sinirlendirmeyeceği, yangına körükle gitmeyeceği" mesajı verdiği belirtiliyor.