Sarkozy: Türkiye İçin Referandum İsterim

Sarkozy: Türkiye İçin Referandum İsterim

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin AB'ye Tam Üyeliğiyle İlgili Karar Aşamasında, Fransa'da Referandum İsteyeceğini Söyledi.

Sarkozy: Türkiye İçin Referandum İsterim

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğiyle ilgili karar aşamasında, Fransa'da referandum isteyeceğini söyledi.

Sarkozy, görev süresinin dolmasının 1. yılında TV kanalları tarafından Elysee Sarayı'ndan ortak yayımlanan programa katıldı.

Dış politika konusunda Sarkozy'ye, "AB'nin yeni bir üye alma durumunda Fransa'da referanduma gitme koşulunu neden değiştirmek istediği"soruldu. Yeni anayasa değişikliğinin yeni üyenin kabulü için referandum seçeneğini tamamıyla dışlamadığını, bu konuda hangi seçeneğin yapılacağına ilişkin cumhurbaşkanına yetki verdiğini hatırlatan Sarkozy, Türkiye'nin tam üyeliğine karşı olduğunu bir kez daha yineleyerek, "Türkiye'nin üyeliği gündeme geldiğinde, referanduma gidilmesini isterim" dedi.

Sarkozy, AB'nin diğer Balkan ülkelerine açılması için otomatikman referandum koşulunu kaldırmak istediğini bildirdi.

Türkiye'nin nüfusunun yakında 100 milyon olacağını söyleyen ve küçük Balkan ülkeleriyle Türkiye'nin AB üyeliğinin aynı olmadığı görüşünü savunan Sarkozy, Türkiye'nin tam üyeliği durumunda AB'nin sınırlarının Irak ve Suriye'ye dek gideceğini kaydetti.

Kaynak: AA