'Sarkozy ile Fransa-arap Ülkeleri İlişkileri' Konferansı

'Sarkozy ile Fransa-arap Ülkeleri İlişkileri' Konferansı

Fransa'daki Arap Ülkeleri Kadınları Basın ve İletişim Derneği'nin Düzenlediği, "Jacques Chirac Sonrası Yeni Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Fransa-arap Ülkeleri İlişkileri" Başlıklı Konferansta Konuşan Jeopolitik Gözlem ve İnceleme Kuruluşu Müdürü Charles Saint Prost, General Charles de Gaulle'den Chirac'a Kadar Olan Süreçte Fransa ile Ortadoğu Ülkeleri İlişkilerinin Sarkozy ile Yön Değiştirm...

'Sarkozy ile Fransa-arap Ülkeleri İlişkileri' Konferansı

Fransa'daki Arap Ülkeleri Kadınları Basın ve İletişim Derneği'nin düzenlediği, "Jacques Chirac sonrası yeni Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Fransa-Arap ülkeleri ilişkileri" başlıklı konferansta konuşan Jeopolitik Gözlem ve İnceleme Kuruluşu Müdürü Charles Saint Prost, General Charles De Gaulle'den Chirac'a kadar olan süreçte Fransa ile Ortadoğu ülkeleri ilişkilerinin Sarkozy ile yön değiştirmesinin, Fransa'nın aleyhine olacağını düşündüğünü söyledi.

Fransa'da Cumhurbaşkanı Chirac'ın görev süresinin bitmesi ve yapılan seçimlerde, ABD ve İsrail'e yakınlığıyla bilinen Sarkozy'nin yeni cumhurbaşkanı olmasının, Fransa ile Arap ülkeleri arasındaki siyasi ve ticari ilişkiyi etkileyip etkilememesinin tartışıldığı konferansın konuşmacısı Ortadoğu uzmanı olarak tanınan Prost, "Sarkozy'nin net ve açık bir şekilde ABD yanlısı bir yaklaşımı var. İsrail'in Sarkozy'ye desteği de biliniyor. Sarkozy'nin İsrail'le yakınlaşması yadırganmamalı. Fransa'nın ABD'ye karşı

Ortadoğu'da siyasi bir ağırlığı var. Irak'ta bunu açık bir şekilde gösterdi. İran ve Lübnan konusunda Fransa'nın tutumunu hepimiz biliyoruz. Tüm bunlara rağmen Sarkozy'nin Ortadoğu politikasında bir değişim olup olmayacağını zaman gösterecek" dedi.

Sarkozy'nin sık sık dile getirdiği Akdeniz Birliği konusuyla ilgili bir soruyu cevaplayan Prost, "Sarkozy, bunu daha çok Türkiye'nin AB üyeliği konusunda gündeme getirdi. İsrail-Filistin barışı sağlanmadıkça, Lübnan'da siyasi sorunlar durulmadığı sürece Akdeniz Birliği nasıl gerçekleşecek? Sarkozy, Akdeniz Birliği'nin Magrep ve Ortadoğu ülkeleri ile Avrupa arasında köprü rolü üstlenmesini düşünüyor. Bu mümkün değil. Fransa, Arap ülkelerindeki siyasi ve ticari çıkarlarını ön planda tutmak zorundadır.

ABD'nin Afganistan ve Irak'taki işgali ortada. Irak'a demokrasi getirmek için girdiklerine kim inanıyor? Irak'a demokrasi değil, şiddet ve katliam geldi. Fransa bölgede varlığını sürdürmek zorunda. Dün Irak'a giren, yarın İran'a girmeyi planlayan ABD'nin derdinin petrol olduğu biliniyor" diye konuştu.

Fransa'nın uzun yıllardır Ortadoğu'da etkin bir siyasi etkisi olduğunu dile getiren Prost, "Fransa'da De Gaulle'den bu yana görev yapan tüm cumhurbaşkanları döneminde Suudi Arabistan, Mısır, Irak, İran, Lübnan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri dahil Ortadoğu'da Fransız siyasetinin etkisi olmuştur. Fransa'nın Müslüman ülkelerle ilişkilerine bakıldığında bir sorun görülmemiştir. Üstelik Fransa'da 6 milyona yakın Müslüman bir toplum var. Siyasi ve ticari olduğu kadar, medeniyetlerin varlığını sürdürme

çalışmalarını görmezlikten gelemeyiz. Tüm bu şartlar altında Sarkozy, ABD ve İsrail ilişkilerine sıcak bakabilir. Ama Fransa'nın çıkarları için Arap ülkelerine karşı taraf olacağını düşünmüyorum ve düşünmek bile istemiyorum" ifadelerini kullandı.

Darfur konusunda Fransa'nın tutumunu soran bir gazeteciye Prost, "Darfur'da Sudan devletinin katliam yapması asla düşünülemez. Darfur'u ciddi bir şekilde irdelediğimiz zaman, Amerika ile Çin'in bu ülkede petrol paylaşımını görürüz. Asıl kavga budur. Konum itibariyle Çad'ın durumu da ortada. Böyle bir gerçek var. Bir ülkenin kendi vatandaşlarını katletmesi düşünülemez" karşılığını verdi.

(TS-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA