Şarkışla'da AB Destekleri Anlatıldı

Şarkışla'da AB Destekleri Anlatıldı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Sivas Il Koordinatörlüğü yetkilileri, Şarkışla ilçesinde tarım sektörünün temsilcilerine Avrupa Birliği (AB) Kırsal Kalkınma (IPARD) Fonları hibe destekleri konusunda bilgilendirildi.

Şarkışla'da AB Destekleri Anlatıldı
27.01.2014 13:20 | Son Güncelleme: 27.01.2014 13:20

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Sivas Il Koordinatörlüğü yetkilileri, Şarkışla ilçesinde tarım sektörünün temsilcilerine Avrupa Birliği (AB) Kırsal Kalkınma (IPARD) Fonları hibe destekleri konusunda bilgilendirildi.

Aşık Veysel Kültür Merkezi çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, TKDK Sivas Proje mimarı Mahmut Şahin ve iletişim uzmanı Abdülkadir Yumuk AB Kırsal Kalkınma Fonu hibe destekleri ile ilgili sunum yaptılar.

Birçok alanda yüzde 50 ve 65 arasında hibe verildiğini aktaran Şahin, "Ahır inşası, genişletilmesi, modernizasyonu, süt üretimi, süt işleme tesislerinin kurulmasında çeşitli destekler var. Süt toplama merkezlerinin inşası, genişletilmesi, mandıra yatırımları, besicilik, kırmızı ve beyaz et kesimhanelerin inşası veya yenilenmesinde, et işleme tesislerinin yenilenmesi, et ve süt ürünleri için soğutuculu nakliye araçlarının satın alınmasında da AB'nin hibe desteği var. Tavukçuluk, meyve sebze paketleme tesisleri, soğuk hava depoları ve soğutmalı nakliye araçları alımlarında, arıcılık, tıbbi aromatik bitki ve çiçekçilik yatırımlarında sera yapımı ve makine–ekipman alımına, arıcılık ve bal işleme yatırımlarında 500 kovana kadar destekler veriliyor" diye konuştu.

Toplantıya Ziraat Odası Başkanı Bayram Sevim, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nuri Beyazıt ve vatandaşlar katıldı. - Sivas

Kaynak: AA

title