Şarkıcı Bono, Afrika'ya Yardım İçin Baskı Yapıyor

Şarkıcı Bono, Afrika'ya Yardım İçin Baskı Yapıyor

U2 Grubunun Üyesi İrlandalı Şarkıcı Bono, ABD Başkanı George W. Bush ile G-8 Liderlerine, Afrika'ya Yardım Etmeleri İçin Baskı Yapıyor.

Şarkıcı Bono, Afrika'ya Yardım İçin Baskı Yapıyor

U2 grubunun üyesi İrlandalı şarkıcı Bono, ABD Başkanı George W. Bush ile G-8 liderlerine, Afrika'ya yardım etmeleri için baskı yapıyor.

Bono, Senegalli perküsyon ustası Youssou N'Dour ve Afrika'ya yardımın önemli isimlerinden Bob Geldolf ile birlikte Almanya'da düzenlenen G-8 zirvesine katılmak üzere bu ülkede bulunan Bush çifti, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Tony Blair ve İtalya Başbakanı Romano Prodi ile biraraya geldi.

Afrika'da AIDS ve yoksullukla mücadele için kurulan ve Bono'nun da kurucuları arasında yer aldığı DATA adındaki organizasyonun sözcüsü Kathy McKiernan, bu görüşmelerin, liderlerin 2005'te Gleneagles'ta yapılan zirvede Afrika için verdiği sözlerini yerine getirmeleri için lobi faaliyetlerine dahil olduğunu söyledi.

2005'te G-8 ülkeleri, gelişmekte olan ve yarısı Afrika'da bulunan ülkelere yıllık yardımlarını 2010'a dek 50 milyar dolar artırma sözü vermişlerdi.

Afrika'ya yardım, 2007'deki zirvenin önceliklerinden biri olacak.

Kaynak: AA