Sarıkaya'dan Kısa Kısa

Sarıkaya'dan Kısa Kısa
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Sarıkaya'Da Karayakup Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ait mandıra yapımın yüzde 85'i tamamlandı.

Karayakup Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Dursel Erdoğan'ın başkanlığını yaptığı açıklamada, 2009 yılında kooperatifi kurarak mandıra açmak için Tarım ve Köyişleri Bakanlığına müracaat ettiklerini söyledi.

Tesisisin 18 bin metre kare kapalı alana kurulduğunu belirten Erdoğan

"Tesiste 2 ayrı bölüm var birincisi hayvanların barınma ihtiyacını gidereceği yarı açık ahırlar. İkinci kısım ise süt sağım ünitesi, karantina, doğum ve ameliyat bölümü, yem depoları, 180 tonluk su tankı, gübre üretim yeri olmak üzere komple bir tesis" dedi.

Yapım aşamasında olan tesisin 900 bin lirasını kooperatif üyeleri karşıladığını bildiren Erdoğan "süt sağım ünitemiz tamamen havaya temas etmeyen el değmeden sağımı sağlanan bilgisayarlı makinelerimiz olacak. Alınacak canlı hayvanların kulak küpelerinde bilgisayar çipi olacak bu çip hayvan sağıma girdiğinde önceki verimini şimdiki süt verimini ölçecek. Ayrıca hayvanda hastalık varsa süt sağımını hemen keserek o hayvanı veteriner ıskartaya ayırıp karantina odasına alıyor. Sürekli çalışan veteriner hekim hayvanı kontrol ediyor gerekli tedavi ve ameliyatı yapıyor" şeklinde konuştu.

-MİNİBÜSÇÜLER KOOPERATİF BAŞKANI SEÇTİ

Sarıkaya Sınırlı Sorumlu Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı yeniden seçilen Arif Yılmaz oldu.

Başkan Arif Yılmaz Kooperatif üyelerinin tamamının oylarını alarak görevine kaldığı yerden devam edeceği için tüm üyelere teşekkür etti. Yılmaz üyelerin yeni dönemde hep birlikte çalışarak daha iyi yerlere daha kaliteli hizmet vereceklerini, vatandaşlarımıza kaliteli bir hizmet sunarak konforlu bir şekilde sevdiklerine ulaştıracaklarını bildirdi.

-BOZUK YOLLARIN YAPIMINA BAŞLANDI

Sarıkaya terminalini Hacı Hasan Bor Parkına bağlayan ve Kaplıcalara giden bozuk yolların yapımına başlandı.

Sarıkaya Belediye Başkanı Ali Osman Erbir yaptığı açıklamada, genişlik ve işleklik bakımından sıraya konulan yolların tamamına yakının bu yıl sonuna kadar biteceği bilgisini verdi.

Parke taş kaplama yöntemi ile yapılan yolun bu hafta sonuna kadar trafiğe açılacağını bildiren Erbir " Öncelikli olarak şehir merkezine yakın yerleri yapımına önem veriyoruz. Sarıkaya bir turizm ilçesidir. Çevre düzenlemesine dikkat etmek gerek" dedi.

- YOZGAT

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title