Nesli Tükenmekte Olan Hayvan, Kars'ta Görüntülendi

Nesli Tükenmekte Olan Hayvan, Kars'ta Görüntülendi

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde köylüler, nesli tükenmekte olan bir vaşak gördüler. Cep telefonu ile görüntülenen hayvan, daha sonra ormana kaçarak izini kaybettirdi.

Yaban hayatına ev sahipliği yapan Sarıkamış'ta, vatandaşları görerek ağaca tırmanan vaşak cep telefonuyla kaydedildi. videoda köylülerin, hayvana seslenip onunla konuştukları görüldü.

KAÇARAK UZAKLAŞTI

Türkiye'de nadiren kendini gösteren yaban hayvanlarından vaşak, Sarıkamış ilçesine bağlı Çatak Köyü'nde vatandaşlar tarafından görüntülendi. Ormanda görünen Vaşak, bir süre vatandaşlar tarafından görüntülendikten sonra kaçarak izini kaybettirdi.

Çatak köyünden ilçe merkezine dönerken bir anda gördükleri hayvanın vaşak olduğunu belirten köy sakinlerinden Mehmet Yıldız, "Vaşağı gördükten sonra fotoğrafını çektik. Bizi görünce fazla uzaklaşmadı. Bizde rahatsız etmek istemedik ve alandan ayrıldık'" dedi.

NESİLLERİ TÜKENİYOR

Yaban hayatı çeşitliliği, zenginliği ve doğal denge açısından son derece önemli olan vaşaklar, nesli tükenmekte olan canlılar kategorisinde yer alıyor.