Sarıgül: Sirkeci ve Haydarpaşa Garları Kent Müzesine Dönüştürülecek

Sarıgül: Sirkeci ve Haydarpaşa Garları Kent Müzesine Dönüştürülecek

Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel
Sarıgül: Sirkeci ve Haydarpaşa Garları Kent Müzesine Dönüştürülecek

Cumhuriyet Halk Partisi Istanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Mustafa Sarıgül, Istanbul'a yapılacak müzelerle kültür şehri olacağını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Istanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Mustafa Sarıgül, Istanbul'a yapılacak müzelerle kültür şehri olacağını söyledi. Sarıgül, "Istanbul’da iki tane önemli kent müzesini mutlaka kazandıracağım. Haydarpaşa ve Sirkeci garlarını tarihi ve mimari özellikleriyle müze olmaya son derece uygun. Gerek Sirkeci garında gerekse Haydarpaşa garını kent müzesi olarak planlayacağız.” dedi.

CHP adayı Mustafa Sarıgül, Sirkeci garında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Sarıgül, Istanbul'un kentler müzeleriyle kültür şehri olacağını söyledi. Sarıgül, “Istanbul’da Topkapı sarayımız, Ayasofya’mız var. Ne yazık ki yeteri kadar Ayasofya ve Topkapı müzemizi dünyayla buluşturamıyoruz. Ayrıca Istanbul’umuzda müzelerimiz sayısı alabildiğine yetersiz. Son 20 yılda Istanbul’da dünya ölçeğinde bir müze ne yazık ki yapılmadı.” diye konuştu.

Iki tane kent müzesi yapacaklarını söyleyen Sarıgül, şöyle devam etti: “Istanbul’da iki tane önemli kent müzesini mutlaka kazandıracağım. Haydarpaşa ve Sirkeci garlarını tarihi ve mimari özellikleriyle müze olmaya son derece uygun. Bu iki gar da 2’inci Abdülhamit döneminde yapılmıştır. Bu iki tane garın gar özelliğini koruyarak kent müzesi haline getirmekte ve bütün dünyayı buraya çekebilmek bizim en önemli iki tane konumuz. Gerek Haydarpaşa, gerekse Sirkeci garının mutlaka ve mutlaka müze olmasını istiyoruz. Mutlaka gar özelliğinin de korunması lazım. Sirkeci garında çalışan hiçbir arkadaşımız mağdur edilmeyecek.”

Garların mevcut dokusunun korunacağını aktaran Sarıgül, “Burada 2 tane tercih var. Başkaları iktidara geldiği zaman AVM olabilir. Otel olabilir böyle çalışmalar var. Burasının alışveriş merkezi olmasını ve otel olmasını doğru bulmuyoruz. Tarihi dokusunu koruyacağız, onarımını yapacağız. Buraya bir proje yarışması açacağız. Proje yarışmasında gerek Sirkeci garında gerekse Haydarpaşa garını kent müzesi olarak planlayacağız." şeklinde konuştu.

Kent müzelerinin gece 12.00’a kadar açık kalması gerektiğini söyleyen Sarıgül, şunları kaydetti: “Gündüz kent müzelerine gezemeyenler var. Turistlerde kentin trafik sıkışıklığı nedeniyle gündüz gelmek istemiyorlar gece gelmek istiyorlar. Müzeler neden sadece mesai saatleri içerisinde açık olsun. Biraz daha ekonomik imtiyaz tanımak lazım. Orada çalışan personelin imkanlarını iyi bir noktaya taşımak lazım.”

Metroların gece de hizmet vermesi gerektiğini belirten Sarıgül, “Kamu hizmetleri 24 saat devam etmesi lazım. Biz Istanbul metrosununda mutlaka gece saat 12.00 06.00 arası saat başı çalışmasını arzu ediyoruz. Yurttaşlarımızdan bu konuda önemli ölçülerde şikayet alıyoruz. Gece 01.00’e kadar çalışanlar var. Çalışan evlatlarımızın evlerine gitmesinde önemli problemler var. Biz metronun 02.00’a kadar yarım saatte bir 02.00’dan sonra ise saatte bir kalkmasını sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Sarıgül: Sirkeci ve Haydarpaşa Garları Kent Müzesine Dönüştürülecek

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title