Sarıgöl'de Salça ve Konserve Hazırlığı

Sarıgöl'de Salça ve Konserve Hazırlığı

Sarıgöl'de ev hanımları kışlık salça, konserve ve reçel hazırlıklarına başladı.

Sarıgöl'de Salça ve Konserve Hazırlığı

Sarıgöl'de ev hanımları, kışlık salça, konserve ve reçel yapımına başladı.

Sarıgöl'deki ev hanımları bağ ve bahçelerinde yetiştirdikleri domateslerden salça, meyve ve sebzelerden ise reçel, konserve yapmak için tatlı bir telaş yaşıyor. 

Sıcak günler, biber ve domates salçası için en ideal zaman. Salçalık domates ve biber kadar çarşı pazarda reçellik meyve ve konservelik sebzeler de ucuz. 

Sarıgöl'de ev hanımı Hayriye Doğrul (62), evlerinde domates ve biber salçalarını komşularıyla birlikte yaptığını ifade etti. Domatesleri bidonların içlerine keserek tuzladıktan sonra, bir hafta erimesini beklediklerini anlatan ev hanımı Doğrul, şunları söyledi:

"Yaklaşık bir hafta bekledikten sonra domatesleri elekten geçirip, geniş siniler üzerine dökerek burada suyunu çekene kadar güneşte bekletiyoruz. Salça kıvamına geldikten sonra da cam kavanozlara katarak, salça yapmını tamamlarız. Kış aylarında gönül rahatlığı ile yemeklerimizde kullanırız. Salça'nın yanı sıra reçel ve turşu konserveleri, kışlık tarhana ve erişte makarnalarını da hazırlıyoruz. Yaz aylarında bayanlara durmak yok. Bu arada da biber, bamya, patlıcan gibi sebzeleri de kurutmasını yaparız. Bunları yaptıktan sonra kış hazırlıkları tamamlanmış olur." - Manisa