Gelibolu'nda Sardalye Festivali Başladı

Gelibolu'nda Sardalye Festivali Başladı

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde düzenlenen 19. Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali açık hava sinema gösterimi ve sergi açılışları ile başladı.

Gelibolu'nda Sardalye Festivali Başladı

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde düzenlenen 19.Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali, açık hava sinema gösterimi ve sergi açılışları ile başladı. Festivale davetli olan yerli ve yabancı gruplar, açılış etkinliklerinde ve kentin dört bir yanında dans gösterilerini sergiledi.

Bu yıl 19'uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali, açık hava sinema gösterimi ile başladı. Festivalin ilk etkinliği Fener Meydanı'nda gerçekleştirilen açık hava sinema gösterimi oldu. 'Nostalji Günleri' adı altında düzenlenen programın ilk gösteriminde Türk sinemasının unutulmaz filmi 'Selvi Boylum Al Yazmalım' vatandaşlar tarafından ilgi ile izlendi. Festivalin ilk gününde düzenlenen çocuk animasyon etkinlikleri çerçevesinde yüz boyama ve

palyaço gösterilerine katılan çocuklar gönüllerince eğlendiler. Kadınlar Derneği öncülüğünde organize edilen gösteriler miniklerin büyük beğenisini kazandı. Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, Çınaraltı çay bahçesinde sergilenen etkinliğe katılan miniklere çeşitli hediyeler sundu. Sanayi sitesi esnafının, el emeği göz nuru ürünlerini sergilediği etkinlikte Başkan Özacar, Sanayi Sitesi adına Kooperatif Başkanı Tamer Altunay'a teşekkür plaketi sundu. Burada bir konuşma yapan Belediye Başkanı Özacar, "Bir festivalde daha sizlerle buluşmaktan mutluyuz. Gelibolu yüz ölçüm olarak Türkiye'nin çok ufak bir parçası. Ama dünyaya mal olmuş tarihi ile çok tanınan ve bu yüzden de hep ileriye bakan, ileriye yürüyen bir yer. Dünyanın bir çok bölgesinden gelen yabancı konularımıza da hoş geldiniz diyor ve festivalimize katacakları güzellik için şimdiden teşekkür ediyorum" dedi.

Dans gruplarının gösterilerini sergilediği sergi açılışına Kaymakam Namık Kemal Nazlı, İlçe Emniyet Müdürü Ali İhsan Sağlam, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Özen, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Nalbant, Belediye meclis üyeleri ve daire müdürleri katıldı. Festival etkinlikleri kapsamında belediye eski hizmet binasında açılan geleneksel el sanatları sergisi vatandaşların büyük beğenisini kazandı. İstanbul Büyükçekmece Belediyesi Halk Akademisi Sanat Merkezi ve Amasya Belediyesi Kültür Evleri El Sanatları Atölyesi ile Ankara, Tokat, Çanakkale, Denizli, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kütahya, Trabzon, Osmaniye, Yalova ve Gelibolu'dan çok sayıda katılımcının yer aldığı sergiler, gecenin ilerleyen saatlerine kadar festivalin son gününe kadar ziyarete açık olacak. Yine festivalin ilk gününde Necla Aksoy Kültür Evi'nde 'Osmanlıdan günümüze tahta baskı ve cam altı eserler' konulu sergi, Atatürk Kültür Merkezi'nde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin karma el sanatları sergisi, Nakipoğlu Eğitim Kültür Sanat Vakfı'nın 'Gülümse gülümset' konulu fotoğraf sergisi ve Hilmi Nakipoğlu'nun asırlık fotoğraf makineleri sergisi açıldı. Fotoğraf sanatçısı Hürriyet Akın tarafından Balıkhane Meydanı'nda açılan 'balıkçılar' konulu fotoğraf sergisi de beğeni ile gezildi. Atatürk Kültür Merkezi'nde ressam Sadiye Örgünal tarafından açılan yağlı boya resim sergisi ve Kore Kahramanları Caddesi üzerinde bulunan Lezzet Konağı'nda sanatçı Şirin Erbilgiç tarafından açılan 'Ebru sanatı' sergisi festival bitimine kadar ziyaretçiler tarafından gezilebilecek. - ÇANAKKALE

Kaynak: İHA