Saraybosna'da "4. Türk Filmleri Haftası" Başladı

Saraybosna'da "4. Türk Filmleri Haftası" Başladı

Anadolu Ajansı - Haberler | Dünya
Saraybosna'da '4. Türk Filmleri Haftası' Başladı

"Türk Filmleri Haftası", Çağan Irmak'ın yönetmenliğini yaptığı, "Babam ve Oğlum" filminin gösterimiyle başladı.

Bosna Hersek'te bu yıl dördüncüsü düzenlenen,

"Türk Filmleri Haftası", Çağan Irmak'ın yönetmenliğini yaptığı, "Babam ve Oğlum" filminin gösterimiyle başladı.

Türkiye'nin Saraybosna Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'nce düzenlenen Türk Filmi Haftası'nın açılışı kapsamında UNITIC İş Merkezi'nde tören düzenlendi. Törene, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, Bosna-Hersek'in AB Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko, Kültür ve Tanıtma Müşaviri Cengiz Aydın ile çok sayıda davetli katıldı.

Cengiz Aydın, açılış öncesi yaptığı konuşmada, Türk filmlerinin 5 gün boyunca, günde iki kez izleyiciyle buluşacağını belirtti. Şimdiye kadar gerçekleştirilen üç Türk Filmi Haftası'nda da Türkiye'de ve yurt dışında beğenilen ve ödül almış filmleri izleyiciyle buluşturmaya özen gösterdiklerini vurgulayan Aydın, bu nedenle daha önce gösterime girdiği Türkiye'de büyük beğeni toplayan "Babam ve Oğlum"la bu yılki film haftasını başlattıklarını söyledi.

Gelecek yıl düzenlenen Türk Filmleri Haftası'nda ise ünlü oyuncuları Saraybosna'ya davet edeceklerini belirten Aydın, "Bu sene daha çok tanıtıma önem verdik. Her yıl Türk Filmleri Haftası'na artan ilgi ve katılımdan ötürü çok memnunuz" dedi.

AB'nin Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin her açıdan çok gelişmiş bir ülke olduğuna işaret ederek, "Birçok başarılı mimarları, sanatçıları ve filmleri var. Biz de Türk kültürüyle tanışmak istiyoruz, Türk Filmleri Haftası ise bunun için mükemmel bir fırsat" diye konuştu.

Inzko, kültürü zenginleştiren her aktivitenin birçok ülkeye faydalı olduğunu dile getirerek, Bosna-Hersek'in de film konusunda önerecek çok şeyi olduğunu ve Türkiye'de de "Bosna-Hersek Filmleri Haftası" düzenlenmesinin çok sayıda insanı mutlu edeceğini kaydetti.

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız ise Bosna-Hersek ve Türkiye'nin ortak tarihine dayanarak bu tür kültürel manifestoların çoğalacağını umduğunu belirtti.

Türkiye'de de Bosna-Hersek filmlerinin gösterilmesini istediğini ifade eden Yıldız, "Bu tür kültürel aktiviteler karşılıklı tanıtım ve ilişkiler için çok önemli. Bütün halklar birbirini tanımalı, ama Türkiye ve Bosna-Hersek arasında bu daha gerekli ve gerçekleştirilmesi daha kolay. Biz de Bosna filmlerini Türkiye'de izlemek isteriz" ifadesini kullandı.

Açılış töreninin ardından, davetliler Çağan Irmak'ın yönetmenliğini yaptığı Özge Özberk, Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Ege Tanman, Hümeyra Akbay'ın rol aldığı "Babam ve Oğlum" filmini izledi.

"Babam ve Oğlum"un yanı sıra "Hayde Bre", "Başka Dilde Aşk",

"Takva", "Eşkıya", "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak", "Kaç Para Kaç" filmlerinin de izleyiciyle buluşacağı Türk Filmleri Haftası, 17 Nisan'a kadar sürecek.

- SARAYBOSNA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title