Saray Hamamından Hürrem'e Davet

Saray Hamamından Hürrem'e Davet

Sultan 1.Fatih Sultan Mehmed'in doğduğu Taş Odalar'ın hemen yanındaki Saray Hamamı işletmecisi İsmail Cebeci, yeni devraldığı hamama, Muhteşem Yüzyıl" ekibini davet edecek."

Saray Hamamından Hürrem'e Davet

Sultan 1. Murat tarafından 1368 tarihinde yaptırılan ve o dönemin Sultanı Hürrem Sultan'ında, gelip dinlendiği ve yıkandığı Saray Hamamı işletmecisi İsmail Cebeci,"Dizide Hürrem Sultan'ı canlandıran Meryem Uzerli ve Muhteşem Süleyman'a hayat veren Halit Ergenç'in bazı hamam sahnelerini burada çekmesini isteyeceğiz" dedi

Fatih Sultan Mehmed'in doğduğu Taş Odalar'ın hemen yanındaki Saray Hamamı işletmecisi İsmail Cebeci, yeni devraldığı hamama, Muhteşem Yüzyıl" ekibini davet edecek. Cebeci, son dönemin izlenme rekorları kıran "Muhteşem Yüzyıl" dizi ekibi oyuncularını Edirne'ye davet etmeyi planlıyor. Dizide Hürrem Sultan'ı canlandıran Meryem Uzerli ve Muhteşem Süleyman'a hayat veren Halit Ergenç'in bazı hamam sahnelerini burada çekmesini isteyeceklerini ifade eden Cebeci, "Bu sayede hamam kültürünün bir nebze canlanmasını istiyoruz. Osmanlı'da hamamların önemi çok büyüktür. Bu kültürün yaşatılması gerekiyor" dedi.

Hamam kültürünü dededen ve babadan alarak yetişen nesillerin, bu kültürden vazgeçmediğini ifade eden Cebeci'yi en çok üzen konuların başında ise yabancı turistlerin ilgi gösterirken, yerli halkın ilgi göstermemesi.

Hamamda banyo yapmanın ayrı bir keyfi olduğunu vurgulayan Cebeci, "Osmanlı'ya uzun yıllar başkentlik yapan Edirne'de bu kültürün ayrı bir yeri var. Ancak, yeni nesil hamam kültürünü bir türlü benimsemiyor. Oysa hamamda yıkanmak insana ayrı bir huzur verirken, günün yorgunluğu ve stresi atılıyor" dedi.

Saray Hamamı'nın Türk hamam mimarisinin günümüze ulaşan ilk örneklerden birisi olduğunu anlatan Cebeci, hamam kültürümüzü yaşatmak istiyoruz.

Kurnalar, göbek taşı, kubbeler hamamın eski ihtişamlı görüntüsüne uygun olarak Vakıflar Müdürlüğü tarafından yapıldığını belirtti.

Saray Hamamı'nın aydınlık ve ferah yapısı ile mimari incelikler taşıdığını aktaran

Cebeci, Saray Hamamını kiralayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. İnsanlarımıza temiz ve hijyenik bir ortamda profesyonel bir hizmet vermek istiyoruz. En önemlisi de Edirne'mizde unutulmaya yüz tutmuş bazı geleneklerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Kadınlar bölümünde Gelin Hamamı, Loğusa Hamamı, Adak Hamamı ve Yas Alma Hamamı, erkekler bölümünde ise Damat Hamamı, Sünnet Hamamı, Cuma Hamamı ve Asker hamamı gibi gelenekler tekrar yaşatılıyor.

SARAY HAMAMI

Edirne'nin fethinden sonra yapılan ilk Sarayı (Saray-ı Atik) döneminden ayakta kalabilen tek yapı Saray Hamamıdır. Bu hamam önceleri yalnızca saraya hizmet verirken sonra halka açılmış ve Selimiye'ye vakfedilmiştir. Bazı tarihçiler bu hamamın ayakta kalabilmesini Selimiye'nin yapımı yıllarında kullanılmış olmasına bağlarlar.

Balkan Savaşı'ndan beri kapalı olup son yıllarda onarım görmektedir. Bazı kitaplar Süleyman Çelebi'nin bu hamamda eğlence halindeyken kardeşi Musa Çelebi tarafından baskına uğradığını ve Süleyman'ın buradan kaçtıktan sonra yolda öldürüldüğünü yazmaktadır.

14.07.2012 14: 59: 49

TSI

NNNN - EDİRNE