Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü İlci, Ceylanpınar'da

Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü İlci, Ceylanpınar'da

Ceylanpınar'ın karşısında bulunan Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn İlçesi'nde, El Nusra cephesi ile PKK'nın bu ülkedeki kolu PYD güçleri arasında geçen 16 Temmuzda çatışma çıktı.

Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü İlci, Ceylanpınar'da

Ceylanpınar'ın karşısında bulunan Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn İlçesi'nde, El Nusra cephesi ile PKK'nın bu ülkedeki kolu PYD güçleri arasında geçen 16 Temmuzda çatışma çıktı. Top ve patlama seslerinin duyulduğu Rasulayn'dan seken mermi ve kurşunlar nedeniyle Ceylanpınar'da 4 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Ayrıca seken mermi ve kurşunlar nedeniyle çok sayıda ev ve işyeri ile okullarda hasar meydana geldi. Eğitim-öğretim yılının açılmasına sayılı günler kala Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Ceylanpınar'a giderek okullarda ve uçaksavar mermisinin duvarına isabet ettiği Öğretmenevi'nde inceleme yaptı. Öğretmenevi'nin duvarında uçaksavar mermisinin isabet etmesi sonucu oluşan hasarın resim tablosuyla kapatıldığını belirten yetkililer, Milli Eğitim Müdürü İlci'ye oluşan hasarlarla ilgili bilgiler aktardı. İlçedeki eğitim kurumlarında incelemelerde bulunan Metin İlci, yeni eğitim yılı başlamadan hasarların onarılacağını belirtti.

'ÇATIŞMA ORTAMI DEVAM EDERSE ÖĞRENCİLER BAŞKA OKULLARA NAKLEDİLECEK'

Suriye'deki çatışmalar nedeniyle tedirginliğin sürdüğü Ceylanpınar'da açıklama yapan Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Savaş alanına en yakın ilçelerimizden birisi olan Ceylanpınar'ın hemen yanı başında Suriye sınırı mevcut. Tabi savaşın olumsuz çirkin yüzünü burada görüyoruz. Savaşın ne kadar tahripkar olduğunu ne kadar zalimane olduğunu kurşunların okullarımızı ve kurumlarımızı ne kadar tahrip ettiğini yerinde gördük. Okullarımıza isabet eden uçaksavar mermilerini yerinde gördük. Bu bizi derinden yaraladı gerçekten üzülüyoruz. Yanı başımızda yaşanan olayların biran önce durmasını bekliyoruz. Tedbirlerimizi yerinde almaya çalışıyoruz. Öğrencilerimizi savaş ortamından ve savaş psikolojisinden uzak tutacak bir takım çalışmalar içerisindeyiz. Velilerimize şunu hassaten söylemek istiyorum. Rahat olsunlar devletimiz güçlüdür devletimiz her türlü imkanı her türlü tedbiri almaya muktedirdir. Bu anlamda yaşanabilecek olumsuzluklar karşısında gerekirse öğrencilerimizi sınırdan daha uzak okullara nakledebiliriz. Öğrencilerimizi nakledeceğimiz okullar sınırdan daha uzaktır. İnşallah okullar açılmadan önce Suriye'deki bu olaylar biter diye temenni ediyorum diye konuştu. Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, incelemelerinin ardından ilçeden ayrıldı.