Şanlıurfa: "Güneydoğu'da Kadın Olmak" Paneli

Şanlıurfa: "Güneydoğu'da Kadın Olmak" Paneli

Tüm Kadınlar Lobisi Derneği Tarafından "Güneydoğu'da Kadın Olmak" Konulu Bir Panel Düzenlendi. Panele, Arkara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Tüm Kadın Lobisi Derneği (Tükal) Başkanı Betül Akman Konuşmacı Olarak Katıldı.

Şanlıurfa:

Tüm Kadınlar Lobisi Derneği tarafından "Güneydoğu'da kadın olmak" konulu bir panel düzenlendi. Panele, Arkara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Tüm Kadın Lobisi Derneği (TÜKAL) Başkanı Betül Akman konuşmacı olarak katıldı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, dünyada ve Türkiye'de en çok şiddete maruz kalanların kadınlar olduğunu belirterek, "Birleşmiş Milletler'de (BM) kadına yönelik şiddetin tarifi yapılmış. Bu tarif ister fiziksel, cinsel, psikolojik acı veya ızdırap veren bir eylem, tehdit etme, zorlama, geçici olarak özgürlükten yoksun bırakma olarak tarif edilmiş kadına yönelik şiddetlerdir. Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün çalışmasına göre, şiddetin uygulandğı ailelerde kadınların yüzde 34 fiziksel şiddet; yani dayak, tokat ve tekme, yüzde 53'ü sözlü şiddet ve hakarete maruz kalmıştır. Yine yapılan araştırmalarda kendisine itaat etmemesi durumunda kadını dövmeyi hak olarak gören erkeklerin oranı yüzde 45 iken, aile içi şiddete maruz kalan yüz kadından 87'si ya dayak yiyor ya hakaret görüyor. Yüzde 13 kadınımızda bunlar dışarıda kalıyor. Yapılan araştırmalarda kadınların yüzde 57'si, 'erkektir' döverde severde diyor'' dedi.

Ankara Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sinan Aygün, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Size birkaç fıkra anlatacağım. Bunlar atasözü olarak kabul ediliyor. 'Kocadır döver de sever de' var mı bunu bilen? 'Dayak cennetten çıkmadır' bunu kim söylemiş? Bunu bilen yok. Kur'an-ı Kerim-i araştırdık böyle bişey yok. Kadının karnından ve sırtıntan sopayı eksik etmeyeceksin. Bu da yoktur. Türkler kesinlikle böyle bişey söylemedi. Bir bayrak göstereceğim. Bu bayrak 1252 yıl önce Uygur Türk Hakanlığı döneminde yapılan bayraktır. Bir Türk devleti bayrağıdır. Burada kadına verilen önem görülüyor. Bayrakta bir kadın resmi vardır. Demek ki atalarımız böyle yanlış şeyler söylememiştir".

Hükümetin kadına yönelik şiddeti önlemeye yönelik çalışmaları olduğunu kaydeden Aygün, "Bu kapsamda yasal düzenlemeler yapıldı. Alo şiddet hattı kuruldu. Ancak bu hatta 6 aylık süreçte çok az ihbar geldi. Yapılan araştırmalarda 115 ülkeyi kapsayan ve kadın erkek eşitsizliği araştırmasında, Türkiye 105. sırada. Tanzanya, Zambiya gibi ülkelerin ardından geliyor. Türkiye'de 640 bin kız çocuğumuz zorunlu eğitimden kaçıyor" diye konuştu.