Şanlıurfa'dan Kısa Kısa

Şanlıurfa'dan Kısa Kısa

Viranşehir'de fakir öğrenciler yararına kermes

Şanlıurfa'dan Kısa Kısa

Viranşehir Gülşehir Kadın ve Kültür Derneği tarafından, ihtiyaç sahibi öğrenciler yararına kermes düzenlendi.

Kışla Mahallesi'ndeki cami behçesinde gerçekleştirilen kermesin açılışında konuşan Kaymakam Muhammed Lütfi Kotan, etkinlikte emeği geçenleri tebrik etti.

Gülşehir Kadın Aile Çocuk ve Kültür Derneği Başkanı Sevim Yumru da yaptığı konuşmada,  ilçede eğim alan fakir öğrencilere dernek olarak yardımcı olmaya çalıştıklarını belirtti.

 Kermeste, satışı yapılan yöresel yemekler ile el işi ürünlerden elde edilecek gelir fakir öğrencilerin ihtiyaçlarında kullanılacak..Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kermes, 2 gün boyunca açık kalacağı belirtildi.

 

 -Vali Güvenç Bozova'da

Şanlıurfa Valisi Celelattin Güvenç, Bozova'nın Büyükhan köyünde incelemelerde bulundu.

Valilik basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, köy sakinleriyle bir araya gelen Güvenç, vatandaşlarla sohbet etti, taleplerini dinledi.

Güvenç, daha sonra köydeki İl Özel İdaresince restore edilen Selçuklu Döneminden kalma Çarmelik Kervansarayında devam eden çalışmaları inceleyen yetkililerden bilgi aldı.

Ardından köy okuluna geçen Güvenç, öğrenciler ve öğretmenlerle sohbet etti.

Güvenç, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada Büyükhan köyünde Selçuklu Döneminden kalma eserlerin bulunduğunu ve bu neden köyün bir bölümünün sit alanı olduğunu belirtti.

Köydeki bazı tarihi mekanların restore edildiğini anımsatan Güvenç, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki yılın sonuna doğru Selçukludan kalma, ecdadımızın bu muhteşem eseri ortaya çıkacaktır. Yine kervansarayın yanındaki camimizin restorasyonu için de karar aldık. Genel sekreterimiz, kültür müdürümüz ve kaymakamımız muhtarımızla beraber planlayacaklardır. Burası bizim mimarimizin, atalarımızın önemli eserini bağrında barındırıyor. Bunlara sahip çıkmak lazım. Eminim ki bu kervansaray ve bu camii restore edildikten sonra Büyükhan Köyü bir turizm destinasyonu ve cazibe merkezi olacaktır." .

Köydeki incelemelere Güvenç'e Bozova Kaymakamı Recep Öztürk ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu eşlik etti. - Şanlıurfa

Kaynak: AA