Şanlıurfa'da şelengo hasadı başladı

Şanlıurfa'da şelengo hasadı başladı

İhlas Haber Ajansı / Enver Zencirci - Haberler | Ekonomi

Şanlıurfa'da şelengo hasadı başladı Dışı karpuza, içi kavuna ve tadı ise salatalığa benzeyen şelengonun hasadı başladı Türkiye'de sadece Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde yetiştirilen şelengonun hasadı başladı.

Şanlıurfa'da şelengo hasadı başladı

Dışı karpuza, içi kavuna ve tadı ise salatalığa benzeyen şelengonun hasadı başladı

ŞANLIURFA - Türkiye'de sadece Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde yetiştirilen şelengonun hasadı başladı. Dışı karpuza, içi kavuna, tadı ise salatalığa benzeyen şelengonun kilosu ise bu yıl 3 liradan alıcı buluyor.

Türkiye'de sadece Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde yetiştirilen şelengo hasadı başladı. Normalde Temmuz ayında başlayan hasat bu yıl yaşanan kısmi kuraklık nedeniyle yaklaşık bir ay erken başladı. Tuzlanarak tüketildiği gibi salatası ve turşusu da yapılan şelengo, Nisan ayının sonlarında ekiliyor. Yaz sonunda hasadı yapılan şelengonun acı olanlarının şifalı olduğuna inanılıyor. Yaklaşık 45 derece sıcağın altında sabah erken saatlerde toplanan şelengo, isilik tedavisinde de kullanılıyor. Kısa sürede tüketilmediği taktirde tadı bozulan şelengonun fiyatı bu yıl yaklaşık 3 liradan alıcı buluyor.

"Dış görünüşü karpuz, iç görünüşü kavuna benziyor"

Ailesiyle birlikte tarlaya giderek şelengo toplayan Hakan Zencirci, "Dış görünüşü karpuz, iç görünüşü kavuna benzeyen şelengo sadece Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde yetişiyor. 40-45 derece sıcağın altında bunu topluyoruz. Sıcağa dayanıklıdır. Bu yıl fiyatları yüksek bekliyorduk ama kilosu 3 liraya satılıyor. Tabi emeğimizin karşılığını vermiyor. Sabah erkenden saat 05.00'da kalkıyoruz. Saat 07.00'a kadar hal pazarına yetiştirmemiz lazım yoksa ürünümüz çöpe gider. Zaten bunun iki günde tüketilmesi lazım, tüketilmezse çöpe gider. Ürünü yetiştirerek ailemize katkıda bulunuyoruz" diye konuştu.

Tarladan toplanan şelengo torbalara konulduktan sonra hal pazarına götürülerek satılıyor.

Şanlıurfa'da şelengo hasadı başladı
Şanlıurfa'da şelengo hasadı başladı
Şanlıurfa'da şelengo hasadı başladı
Şanlıurfa'da şelengo hasadı başladı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Enver Zencirci

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title