Şanlıurfa'da Çocuklar Okula Gitmek Yerine Pamuk Tarlalarında Çalışıyor
Haberler » Güncel » Haber

Şanlıurfa'da Çocuklar Okula Gitmek Yerine Pamuk Tarlalarında Çalışıyor

Türkiye'de İlk Ders Zilinin Çalmasıyla Öğrenciler Sınıfları Doldururken, Gap'ın Başkenti Şanlıurfa'da İse Küçük Çocuklar Hasat Döneminde Tarlalarda Pamuk Topladıkları İçin Ders Başı Yapamadı. Okul Yerine Aileleriyle Birlikte Tarlaların Yolunu Tutup Pamuk Toplayan ve Bazıları Yeni Ders Yılının Başlangıcından Habersiz Olan Çocuklar, "Pamuk Hasadı Bitmeden Okula Gidemeyeceğiz" Dedi. Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan İse, Her Yıl Yaşanan Bu Sorunu Ortadan Kaldırmak İçin Çalışma Yaptıklarını Belirterek, "ya Çocuklarımızı Tarlalarına Yakın Bir Noktada Geçici Sınıflarda Eğiteceğiz, ya da Servisler ile Okullarına Taşıyacağız" Diye Konuştu.

Şanlıurfa'da Çocuklar Okula Gitmek Yerine Pamuk Tarlalarında Çalışıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim yaşındaki çocukların okullu olması için kampanyalar yürütülürken, Şanlıurfalı çoğunluğu kız öğrenci, tüm çabalara rağmen okula gitmek yerine tarlalarda çalışıp pamuk topluyor. Şanlıurfa'nın bereketli Harran Ovası'ndaki birçok köyde ailelerin çocukları; sahibi oldukları, kiraladıkları veya ırgat olarak çalıştıkları tarlalarda pamuk topluyor. Merkeze bağlı Konuklu Beldesi'nde ailesiyle birlikte ırgat olarak tarlada pamuk toplayan 5. sınıf öğrencisi Mehmet ile 3. sınıf öğrencisi Halil Çiftçi, okula gidebilmeleri için öncelikle tarladaki pamukların toplanması gerektiğini söyledi. Her yıl okula yaklaşık iki ay geç başlayıp, bir ay da erken bırakmak zorunda kaldıklarını söyleyen Çiftçi kardeşler, "Biz de okula zamanında gitmek istiyoruz ama maddi durumumuz iyi değil. Burada yakıcı güneşin altında çalışmak çok zor ama elimizden gelen bir şey yok. Pamuk tarlasında hasat bittikten sonra okula başlayacağız" dedi.

Kent genelinde binlerce öğrencinin Harran ovasındaki pamuk tarlalarında veya farklı kentlerde aileleriyle birlikte tarım işçiliği yaptığını anlatan Çiftçi kardeşler, "Bütün arkadaşlarımız bizim gibi okula geç başladığı için derslerden çok fazla geri kalmıyoruz. Biz de sıcakta, güneşin altında çalışmak yerine okula gitmek istiyoruz, ama imkansızlıktan dolayı mecburen pamuk topluyoruz" diye konuştu.

Suruç'un Çoğul Köyü'nden yaklaşım 80 kilometre uzaklıktaki Kısas Beldesi'ne gelerek pamuk toplayan Sınacı ailesinin ilk ve orta öğretimde eğitim gören 5 çocuğu da, okullarına kavuşacakları günü bekliyor. Tarlada aileleri ile birlikte pamuk topladıklarını ve günlük ortalama 10'ar lira kazandıklarını anlatan Sınacı kardeşler, "Her yıl tarlalarda pamuk topladığımız için okula geç başlıyoruz. Bazen okulun başladığını, tarlanın önünden geçen okul servislerinden anlıyoruz. Bir ay kadar önce buraya geldik ve çalışmaya başladık. Kasım ayına kadar da burada çalışıp, hasat tamamlanınca önce köyümüze sonra okulumuza kavuşacağız. Okulu, öğretmenleri ve arkadaşlarımızı çok seviyoruz ama alternatif olmadığı için mecburen hasat mevsiminin sona ermesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Okula gitmeyen 5 çocuğuyla birlikte toplam 17 çocuğu olduğunu söyleyen 59 yaşındaki baba Ahmet Sınacı ise, yıllar önce kendi tarlalarında çalıştıklarını ancak susuzluk nedeniyle yaşanan kuraklığın ardından ırgatlık yaptığını söyledi. 15 yıldır eşi ve çocuklarıyla birlikte Harran Ovası'na gelip pamuk topladığını söyleyen Ahmet Sınacı, "Çocuklarımın okuyup, büyük adam olmalarını benim kadar kimse isteyemez. Ancak, para olmadığı için mecburen çocuklarımla birlikte tarla tarla dolaşıp ırgatlık yapıyoruz. Hasat bitince de çocuklarım iki ay gecikmeli olarak okula gidiyor" dedi.

TARLALAR OKUL YÜZÜ GÖRMEYEN KIZLARLA DOLU

Birçok çocuğun okula gidebilmek için gün saydığı pamuk tarlaları aynı zamanda hiç okul yüzü görmemiş kız çocukları ile dolu. Tarlada aileleriyle birlikte çalışan ve sıcaktan şikayetçi olan genç kızlar, "Kardeşlerimiz bizlerden daha şanslı. Biz hiç okul yüzü görmedik ama onlar geç olsa bile önlük giyip okula gidiyor. Hiç okuma-yazma bilmediğimiz için sürekli sıkıntı yaşıyoruz. Köyümüzün dışına çıksak kaybolacağımızı sanıyoruz. Okula gitmeyi çok istiyorduk ama gönderilmedik" dediler.

VALİ OKUTAN: TARLADAKİ ÖĞRENCİLERİ TESPİT EDİYORUZ

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ise, her eğitim yılında kanayan yara haline gelen sorunun çözümü için çözümü için Harran Üniversitesi işbirliği ile çalışma başlattıklarını söyledi. Başta Harran Ovası olmak üzere tüm ilçelerde başlatılan çalışma doğrultusunda ekiplerin tarlaları dolaştığını anlatan Vali Okutan, "Şu anda tespit aşamasındayız. Hangi ailelerimiz tarlada, kaç çocuğu okula gitmiyor, bunları belirliyoruz. Bu saptamayı yaptıktan sonra, çocuklarımızın eğitimden mahrum kalmaması için alternatifler belirleyeceğiz. Çalışma tamamlandıktan sonra, ya çocuklarımızı çalıştıkları tarlalara yakın bir yerde kurulacak geçici sınıflarda eğiteceğiz, ya da en yakın yerleşim yerine servisler ile taşıyacak ve eğitim hakkından mahrum kalmamalarını sağlayacağız" dedi.

Vali Okutan, kent merkezinde 64 olan sınıf başı öğrenci mevcudunun bazı ilçe ve köylerde 100'e yükseldiğini ifade ederek, derslik eksikliğinin de giderilmesi için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Hasan KIRMIZITAŞ - ŞANLIURFA - DHA