Şanlıurfa'da Belediye Başkanı Bağımsız, Meclis AK Parti'ye Geçti

Şanlıurfa'da Belediye Başkanı Bağımsız, Meclis AK Parti'ye Geçti

Şanlıurfa'da Yapılan Yerel Seçimlerde, Belediye Başkanlığı ile İl Genel ve Belediye Meclisi Üyeliği İçin Verilen Oylar Arasında Büyük Fark Yaşandı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan Tarafından Aday Gösterilmeyince İstifa Edip Saadet Partisi'nin (Sp) Desteğiyle Bağımsız Aday Olan Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa'da İpi Göğüsleyen İsim Oldu.

Şanlıurfa'da Belediye Başkanı Bağımsız, Meclis AK Parti'ye Geçti

Şanlıurfa'da yapılan yerel seçimlerde, Belediye Başkanlığı ile il genel ve belediye meclisi üyeliği için verilen oylar arasında büyük fark yaşandı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından aday gösterilmeyince istifa edip Saadet Partisi'nin (SP) desteğiyle bağımsız aday olan Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa'da ipi göğüsleyen isim oldu. Başkanlık için bağımsız Fakıbaba'ya oy veren seçmenler, il genel ve belediye meclis üyeliği tercihini ise AK Parti'den yana kullandı.

Yüzde 43 oy oranıyla birinci olup yarışı yüzde 39 oy oranıyla AK Parti'nin adayı Mehmet Oymak'ın önünde tamamlayan Fakıbaba, çoğunluğunu AK Parti'lilerin oluşturduğu bir meclis ile çalışmak zorunda kalacak. Kamuoyunda projelerinin meclis üyeleri tarafından veto edileceği dedikodularının yayıldığı Şanlıurfa'da AK Partili üyeler bunu yalanlayarak, kente hizmet edene sadece Meclis'in değil hükümetin de yardımcı olacağını söyledi.

İl Genel Meclisi seçimlerinde AK Parti yüzde 40,5 oy oranı ile ilk sırayı alırken, DTP yüzde 19,6 ile ikinci, Fakıbaba'yı destekleyen SP ise yüzde 17,7 ile üçüncü parti oldu. Belediye Meclisi oy dağılımında ise AK Parti 21, SP 15 ve DTP ise 1 üye çıkardı.AK PARTİ SADECE 1 İLÇEDE KAZANDI

Öte yandan Şanlıurfa'da kent merkezinin yanı sıra, AK Parti kalesi diye bilinen 2 ilçede de seçimleri kaybetti. 22 Temmuz 2007'de yapılan genel seçimlerde 6. sıradan milletvekili olarak meclise giren Çağla Aktemur Özyavuz'un eşi AK Partili İbrahim Özyavuz'un 3 dönemdir başkanlığını yaptığı Harran ilçesinde Belediye Başkanlığı'nı amcasının oğlu MHP'li Mehmet Özyavuz kazandı. Yine AK Partili Ahmet Akay'ın 3 dönemdir başkan olduğu Akçakale'de halk SP'li Abdülhakim Ayhan'ı tercih ederek yeni başkanını seçti. Bozova'da ise DP'den istifa ederek AK Parti'ye geçen Belediye Başkanı Hasan Arusoğlu yeniden seçildi.

Şanlıurfa'da daha önce CHP'li Mahmut Özdemir'in başkan olduğu bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın ilçesi olan Halfeti'de durum değişmedi. Özdemir 2. defa başkanlık koltuğuna oturdu. Suruç, Ceylanpınar ve Viranşehir ilçe belediye başkanlıklarını geçen dönem olduğu gibi yine DTP kazandı. Birecik'te de daha önce 2 dönem belediye başkanlığı yapan DP'nin adayı Abdülkadir Yüksel, bu seçimlerde koltuğu SP'nin adayı Faruk Pınarbaşı'na kaptırdı.

Şanlıurfa merkeze bağlı ve 50 bin nüfusuyla birçok ilden daha büyük olan Karaköprü beldesinde de büyük şok yaşandı. AK Parti, DTP ve 2 bağımsız adayın yarıştığı seçimlerde bağımsız adaylardan ve daha önce AK parti aday adaylarından Nihat Çiftçi bu seçimin galibi oldu. Ak Parti'nin kurucu üylelerinden Çiftçi, 2 dönemdir belediye başkanlığı yapan Ahmet Güzel'le birlikte aday adaylık sürecinde yarıştığı sırada Başbakan Erdoğan, tercihini Güzel'den yana kullanmıştı.

(CİHAN)