Şanlıurfa'da Arkeolojik Çalışmalar Değerlendirildi
Haberler » Güncel » Şanlıurfa'da Arkeolojik Çalışmalar Değerlendirildi - Haber

Şanlıurfa'da Arkeolojik Çalışmalar Değerlendirildi

Şanlıurfa'daki arkeolojik kazılar, Harran Üniversitesi (HRÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından düzenlenen panelde ele alındı.

Şanlıurfa'da Arkeolojik Çalışmalar Değerlendirildi

'daki arkeolojik kazılar, (HRÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından düzenlenen panelde ele alındı.


Osmanbey Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen panele, HRÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Akan, Müze Müdürü Celal , Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban ve öğrenciler katıldı.


Panelde konuşan Taşaltın, Şanlıurfa'daki tarihi alanların önemine dikkat çekerek, "Buraların iyi tanıtılması lazım, İngiltere'de tarihi geçmişi olduğuna inanılan 3-5 taş parçasını yılda iki milyon insan ziyaret ediyor. Neden dünya tarihinin yeniden yazılmasına sebep olan kazıların bulunduğu Şanlıurfa'ya 20 milyon ziyaretçi gelmesin." dedi.


Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akan da kentin tarihi alanlar bakımından zengin olduğunu hatırlatarak, bu tür etkinliklerin gerekli olduğunu kaydetti.


Programda daha sonra Şanlıurfa Müze Müdürü Celal Uludağ, tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen Göbeklitepe, Yrd. Doç. Dr. Yusuf Albayrak, Soğmatar Antik Kentindeki kazı çalışmaları, Prof. Dr. Mehmet Önal ise Harran Ören Yerindeki kazı alanı ile ilgili sunum yaptı.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler