Şanlıurfa'da "Anayasaya Tamir Atölyesi" Standı Açıldı

Şanlıurfa'da "Anayasaya Tamir Atölyesi" Standı Açıldı

Şanlıurfa'da Sivil Toplum Kuruluşları, Hükümet'in Bazı Maddelerini Değiştirmek İçin Çalışma Başlattığı Anayasa'nın Tamamının Değiştirilmesi İçin Harekete Geçti.

Şanlıurfa'da

Şanlıurfa'da sivil toplum kuruluşları, Hükümet'in bazı maddelerini değiştirmek için çalışma başlattığı Anayasa'nın tamamının değiştirilmesi için harekete geçti.

Daha önce İstanbul'da "Genç Siviller" tarafından başlatılan "Anayasaya Tamir Atölyesi" kampanyası, Şanlıurfa'da da yapıldı. Mazlum-Der Şanlıurfa Şubesi,Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği, Şanlıurfa Hukukçular Derneği, KESK Şanlıurfa Şubesi ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Şanlıurfa Şubesi temsilcileri Anayasa'nın tamamının değiştirilmesi için Karakoyu İş Merkezi önünde bir araya geldi. Mevcut Anayasa'da yer alan maddelerinin yazılı olan kağıtları duvara asan sivil toplum örgütlerinin temsilcileri,

kurdukları panoya vatandaşların Anayasa'da yer almasını istedikleri konuların başlıklarını yazarak yapıştırdı.

Mazlum-Der Şanlıurfa Şube Başkanı Mustafa Arısüt, 1982 Anayasa'nın askeri darbe ürünü olduğunu ileri sürerek, "Mevcut hükümet akademisyenlerden oluşturduğu bir komisyonla Anayasa'nın bazı maddelerini değiştirmek için çalışma başlattı. Anayasa'nın tamamının değiştirilmesini istiyoruz Bu Anayasa'nın hiçbir tutarlılığı yok. Anayasa'ya tamir yapılmasın" dedi.

Bazı vatandaşlar Anayasa'da görmek istediği maddeleri panoya yapıştırdı. Panoya yapıştırılan kağıtlarda, "Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savuma Bakanlığı'na bağlanması", "Anadil hakkını Anayasa'da istiyoruz", "ÖSS'nin kalkmasını istiyoruz", "Başörtüsü, inanç ve düşünce özgürlüğüdür", "Üniversiteler Özgür Olmalı", "Arapça, Kürtçe, Emenice resmi dil olmalıdır", "Askerlik 3 ay daha düşürülsün", "Eğitimde eşitliği sosyal adaletin sağlanmasını istiyoruz" gibi konular olduğu görüldü.

(HA-ST-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA