Şanlıurfa: Akçakale Sınır Kapısı'nın Açılması Çalışmaları

Şanlıurfa: Akçakale Sınır Kapısı'nın Açılması Çalışmaları

Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde Bulunan Suriye Sınır Kapısının Açılması İçin Mayınlı Arazilerin Temizlenmesi Bekleniyor. Vali Yusuf Yavaşcan, Suriye Tarafının Mayın Temizleme Çalışmalarını Tamamladığını Söyledi.

Şanlıurfa: Akçakale Sınır Kapısı'nın Açılması Çalışmaları

Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde bulunan Suriye sınır kapısının açılması için mayınlı arazilerin temizlenmesi bekleniyor. Vali Yusuf Yavaşcan, Suriye tarafının mayın temizleme çalışmalarını tamamladığını söyledi.

Akçakale Sınır Kapısı'nı 2 yıl önce 560 milyar liraya tamamlayan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası, kapının bir an önce faaliyete girmesi için Genelkurmay Başkanlığı'nın 28 dönümlük arazide mayın temizleme çalışmasını başlatması için girişimlerini sürdürüyor. Suriye ile ticaretin geliştirilmesi ve Habur Sınır Kapısı'na alternatif olarak bir kapı açılması amacıyla 2 yıl önce Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası, Akçakale İlçesi'nde sınır kapısı inşaatına başladı. Suriye tarafının da onayladığı projeyi tamamlayan Şanlıurfalılar, kapının bir an önce açılmasını istedi.

Vali Yusuf Yavaşcan, Suriye tarafının mayın temizleme çalışmalarını tamamladığı belirterek, "Suriye ziyaretimiz sırasında Akçakale Sınır Kapısı'nın açılması için görüşmeler yaptık. Suriye tarafı da hemen hemen kapıdaki çalışmalarını bitirmek üzeredir. Türkiye tarafındaki mayınlı arazilerin temizlenmesi için Genel Kurmay Başkanlığı'ndan izin bekleniyor. Kısa sürede imzadan çıkar ve mayın temizleme çalışmaları başlar. Türkiye tarafından da bir yol yapılması gerekiyor. Kapıyı kısa sürede açacağımızı tahmin ediyoruz" dedi.