Sanko Holding, Yedigöze Sani Bey Barajı ve Hes'in Temelini 9 Temmuz'da Atıyor

Sanko Holding Şirketlerinden Yedigöze Elektrik Üretim ve Ticaret A.ş. Tarafından Üstlenilen Yedigöze Sani Bey Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin Temeli 9 Temmuz'da Atılacak.

Sanko Holding, Yedigöze Sani Bey Barajı ve Hes'in Temelini 9 Temmuz'da Atıyor

Sanko Holding şirketlerinden Yedigöze Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. tarafından üstlenilen Yedigöze Sani Bey Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin temeli 9 Temmuz'da atılacak.

Adana ili Aladağ, İmamoğlu ve Kozan ilçeleri arasında, Seyhan Nehri üzerinde, ülke ekonomisi ve istihdamına katkı sağlamak amacıyla projelendirilen Yedigöze Sani Bey Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin kurulu gücü 320 megawatt ve yıllık üretim kapasitesi 1000 gwh olacak.

Proje kapsamında 75 bin hektar arazi sulanacak. İmamoğlu Ovası sulaması ile yeni bir Çukurova oluşurken, sulamaların gerçekleştirilmesi sonrasında bölgede 20 bin kişiye istihdam ve yöre ekonomisine büyük katkı sağlanacak. Toprak suya kavuşurken, bölge halkının yarım asra yakın beklentisi de sona erecek.

İnşaat döneminde bin ile 3 bin kişinin istihdam edileceği Yedigöze Sani Bey Barajı ve Hidroelektrik Santrali, 600 milyon dolara mal olacak.

Kaynak: CHA