Sandıklı Kestel Barajı Tamamlandı - Haberler
Haberi Paylaş

Sandıklı Kestel Barajı Tamamlandı

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Sandıklı Kestel Barajı Tamamlandı

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde yapılan Kestel Barajı'nın tamamlandığı bildirildi.

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde yapılan Kestel Barajı'nın tamamlandığı bildirildi. İki yılda bitirilmesi planlanan baraj, Bakan Eroğlu'nun sıkı pazarlığı ile bir yılda tamamlanarak 10 milyon metreküp su depoladı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri tarafından 2010 yılı Kurban Bayramında verilen müjdeler arasında yer alan Kestel Barajı'nın temeli 27 Nisan 2011 tarihinde düzenlenen tören ile temeli atılmıştı. Sandıklı ilçesine bağlı Kızılca Köyü'nün 6.5 kilometre güneyinde yer alan Kestel Çayı üzerine yapılan baraj, ihale sözleşmesine göre 7 Nisan 2013 tarihinde bitirilmesi planlanıyordu. Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu'nun yüklenici firma ile yaptığı pazarlıklar neticesinde baraj 19 Mayıs 2012 tarihine yetiştirildi.

Derivasyon yapısı, dolusavak inşaatı ve baraj gövde dolguları tamamlanarak 31 Aralık 2011 tarihinde kapakları kapatılan barajın 1 Nisan 2012 tarihinde tamamen su ile dolduğu ve 9 milyon 900 bin metreküp su depolandığı belirtildi. Sandıklı ilçesine bağlı Sorkun Beldesi ve Kızılca Köyü' ne ait 21 bin dekar tarım arazisinin su ihtiyacını karşılayacak olan Kestel Barajı ile birlikte ülke ekonomisine ve bölge çiftçisine yıllık 6 milyon TL katkı sağlanacağı açıklandı. Sorkun Belediyesi ile Kızılca Köyü'nün ileri dönemde içme suyu ihtiyacının da Kestel Barajı'ndan temin edileceği ifade edildi. - AFYONKARAHİSAR

Sandıklı Kestel Barajı Tamamlandı

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500