Sancaktepe'de 2 Çocuğun Öldüğü Trafik Kazasına Dava - Haberler
Haberi Paylaş

Sancaktepe'de 2 Çocuğun Öldüğü Trafik Kazasına Dava

AA - Haberler | Güncel
Sancaktepe'de 2 Çocuğun Öldüğü Trafik Kazasına Dava

Sancaktepe'de meydana gelen kazada, iki çocuğun hayatını kaybetmesine yol açan minibüsü kullandığı iddiasıyla tutuklanmasına karar verilen 13 yaşındaki çocuk hakkında "bilinçli taksirle iki kişinin ölümüne, bir kişinin de yaralanmasına neden olma" suçundan 11 yıl 3 aya kadar hapis cezası...

Sancaktepe'de meydana gelen kazada, iki çocuğun hayatını kaybetmesine yol açan minibüsü kullandığı iddiasıyla tutuklanmasına karar verilen 13 yaşındaki çocuk hakkında "bilinçli taksirle iki kişinin ölümüne, bir kişinin de yaralanmasına neden olma" suçundan 11 yıl 3 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 13 yaşındaki R.A'nın 8 Haziran'da babasına ait olan aracın anahtarlarını bulunduğu yerden alarak arabaya yanında ağabeyi ile birlikte binerek çalıştırdığı anlatıldı.

İddianamede, şüpheli çocuk R.A'nın, arabayı kullanırken aracın hakimiyetini kaybederek önce yolda oynayan mağdur Mehmet Akif Tepe'ya çarparak aracın altına aldığı ve yaraladığı, daha sonra evin duvarına çarparak araba ile birlikte evin içine girdiği, bu şekilde de Efe Yağız Tepe (9) ve Elif Nur Dursun'un (4) ölümüne neden olduğu kaydedildi.

Şüpheli çocuk R.A'nın ehliyetsiz olarak araç kullanması ve kazaya neden olması nedeniyle eylemini bilinçli taksir altında işlediği gerekçesiyle hakkında bu maddenin uygulanmasının talep edilmesi gerektiği belirtilen iddianamede, nüfus kaydına göre 1 Ocak 2004 doğumlu olan R.A'nın suç tarihi itibariyle 12-15 yaş grubunda olduğu görülerek işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğinin olup olmadığına dair rapor alındığı anlatıldı.

İddianamede, İstanbul Anadolu Adli Tıp Şube Müdürlüğü'nün raporuna göre R.A'nın işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğinin olduğunun anlaşıldığı belirtilerek, bu nedenle şüpheli çocuk R.A. hakkında TCK'nın "yaş küçüklüğü" başlığı altındaki 31. maddesinin uygulanmasının talep edildiği vurgulandı.

Sancaktepe İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün raporuna göre de aracın sol ön kapı dış yüzeyinden elde edilen parmak izinin R.A'ya ait olduğunun belirlendiği kaydedilerek, şüpheli çocuk R.A'nın "bilinçli taksirle iki kişinin ölümüne ve bir kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 1 yıl 4 aydan 11 yıl 3 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İddianame, gönderildiği Anadolu Çocuk Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilirken R.A'nın yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım