Sanayiciler, Hibe Ettiği Paranın Yüzde 20'ni Faiziyle Geri İsteyen Kosgeb'e Bayrak Açtı

Denizli Sanayi Odası, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'ndan Alınan Kredilerde Yaşadıkları Sıkıntıları Mektupla Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan'a Bildirdi.

Sanayiciler, Hibe Ettiği Paranın Yüzde 20'ni Faiziyle Geri İsteyen Kosgeb'e Bayrak Açtı

Denizli Sanayi Odası, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'ndan alınan kredilerde yaşadıkları sıkıntıları mektupla Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan'a bildirdi.

DSO Başkanı Müjdat Keçeci, KOSGEB desteklerinden yararlanan ve yararlanmak isteyen KOBİ'lerle bir toplantı düzenledi. Toplantıda "KOSGEB Desteklerinde karşılaşılan sorunlar ve öneriler" görüşüldü. KOSGEB desteklerinde yaşanan problemler KOBİ temsilcileri tarafından toplantıda anlatıldı. Toplantıda dile getirilen sorunlar ve çözüm önerileri Sanayi Bakanı Çağlayan başta olmak üzere, KOSGEB başkanı ve Denizli milletvekillerine gönderilen bir mektupla anlatıldı.

KOSGEB'in destek başvuru prosedürleri oldukça geniş ve bir o kadar da çeşitli olduğu vurgulanan mektupta son dönemlerde, firmaların KOSGEB tarafından kara listeye alındığı bildirildi. DSO Başkanı Keçeci'nin mektubunda firmaların başvurusu sırasında destek kapsamı yüzde 100 olarak belirtilerek sözleşme imzalanmasına rağmen aradan birkaç yıl geçtikten sonra desteğin kapsamının aslında yüzde 80 olduğunu yönünde uyarı yapılarak yüzde 20'lik bölümün yasal faizi ile birlikte firmalardan geri istendiği vurgulanıyor. KOSGEB'in hatası neticesinde istenen paranın inanılmaz ölçeklere geldiği kaydedilen mektupta, istenen paranın önceden alınan ana parayı bile aştığı vurgulanıyor.

Mektupta KOSGEB ile ilgili yaşanan bazı sıkıntılar ise şöyle sıralanıyor: KOSGEB'in hizmet bedelini karşıladığı danışmanlık firmaları yine KOSGEB tarafından havuzdan tek yanlı olarak çıkarılıyor. Bundan haberdar edilmeyen firmalar destekten yararlanamıyor. Sıkıntıların kaynağı ve sorumlusu firmalar olmamasına rağmen tüm ceza ve sorumluluklar firmalara yükleniyor. Sadece Denizli'de bu sıkıntıları yaşayan 80'e yakın firma olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: CHA