Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nda Devir-teslim Töreni

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nda Devir-teslim Töreni

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Görevine Atanan Zafer Çağlayan, Görevini Ali Coşkun'dan Devraldı.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nda Devir-teslim Töreni

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı görevine atanan Zafer Çağlayan, görevini Ali Coşkun'dan devraldı.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nda gerçekleştirilen devir-teslim törenine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ve bakanlık müsteşarları katıldı. Ali Coşkun, törende yaptığı konuşmada, bakanlık çalışanlarından haklarını helal etmelerini isteyerek, görevi aynı camiadan gelen Zafer Çağlayan'a teslim etmenin kendisi için ayrı bir anlamı olduğunu söyledi. Devir teslim protokolünün imzalanması

ve bakanlığa bağlı kuruluşların temsilcilerinin kendilerini tanıtmasından sonra konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ise, sevinç ve üzüntüyü bir arada yaşadığını dile getirerek, "Böyle bir görevi sanayinin piri TOBB'un eski başkanı ve sektörde görmüş geçirmiş bir ağabeyden almanın hem sevinci hem de üzüntüsü içindeyim. Ali Ağabey'in yerini doldurma konusunda endişelerim var" dedi.

Ali Coşkun'dan övgüyle bahseden Bakan Çağlayan, siyaseti sadece sandıkta hesap veren bir makam olarak görmediğini belirterek, "Siyasetçinin sadece sandıkta değil, önce ailesine, sonra temsil ettiği kitleye ve hepsinden önemlisi Allah'a hesap vereceğini biliyorum. Allah bizi utandırmasın. Ekonomik ve ticaret anlamında da kimseye mahcup etmesin. 2003 yılında kalp krizi geçirdiğimde gözümü açtığımda, iki çakmak gözden yaş dökmüş biri olan Ali Ağabey'imin bende manevi yeri ayrıdır. Sizin bilgi ve

tecrübelerinizden her zaman yararlanacağım" diye konuştu.

Bakan Çağlayan'ın konuşması sırasında Ali Coşkun'un duygulandığı ve gözlerinin dolduğu gözlendi. Bakan Çağlayan'ın isteği üzerine salonda bulunanların ayakta alkışladığı Ali Coşkun'a hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi verilirken, hatıra fotoğrafı da çektirildi.

Bakanlık çalışanlarının kendisine buket çiçek sunması üzerine Coşkun, ''Buket çiçek verilmesi güzel, eskiden istenmeyen adamlara sepetle çiçek verilirdi, sepetleme anlamında" diyerek espri yaptı.

Törenin ardından Ali Coşkun, herkesle tek tek vedalaşarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı binasından özel bir araçla ayrıldı. Coşkun'un gidişi sırasında bakanlık çalışanları aracına gül attı.

(İP-CC-CC-Y)