Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan Bursa'da

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Sektörel, Bölgesel ve Ölçeksel Teşvik Sistemini Baz Alan Devrim Niteliğinde Teşvik Politikası Yapacaklarını Söyledi. 800 Milyon Euro Yatırım Yapıp, 5 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak Bir Otomotiv Firmasıyla Görüştüklerini de Doğrulayan Zafer Çağlayan, El Sıkıştıkları Başka Bir Firmanın da Her Yıl 500 Milyon Euro İhracat Gerçekleştireceğini Belirtti.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan Bursa'da

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, sektörel, bölgesel ve ölçeksel teşvik sistemini baz alan devrim niteliğinde teşvik politikası yapacaklarını söyledi. 800 milyon euro yatırım yapıp, 5 bin kişiye istihdam sağlayacak bir otomotiv firmasıyla görüştüklerini de doğrulayan Zafer Çağlayan, el sıkıştıkları başka bir firmanın da her yıl 500 milyon euro ihracat gerçekleştireceğini belirtti.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bursa'ya gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Vali Şahabettin Harput'u makamında ziyaret etti. Valilik özel defterini imzaladıktan sonra açıklamalarda bulunan Bakan Çağlayan, yeni bir sanayi stratejisi ve teşvik politikaları yapacaklarını, Türkiye'nin son 5.5 yılda Başbakan'ın önderliğinde çok önemli mesafe kat ettiğini kaydetti. Türkiye'nin 659 milyar dolarlık GSMH ile dünyanın en büyük 17., Avrupa'nın da 6. büyük ekonomisi olduğunu hatırlatan Çağlayan, "Çimento ihracatında dünya üçüncüsü, Avrupa ikincisiyiz. Dünyadaki her bin aracın 15'inin üretildiği bir ülkeyiz. Ülkemizdeki sadece bir cam tesisinin yaptığı üretim, Avrupa'daki toplam cam üretiminin yüzde 10'u kadardır. Bugün Türkiye öyle bir hale gelmiştir ki otomotiv sektöründe her 24 saniyede bir araç üretiliyor. Her 30 saniyede bir bu ülkede üretilen bir araç ihraç ediliyor. Ülkemiz, otomotiv sektöründe üretim üssü olma noktasına gelmiştir. Bugün Avrupa'da kullanılan her iki TV'den biri bizim ülkemizde yapılmaktadır. Bunlarla yetinmeyip, 2023 yılına kadar Türkiyemizi dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi içerisine koymak gibi bir stratejimiz var. Sanayi stratejisi ve teşvik politikalarını buna göre belirleyeceğiz" dedi.

"BİZ AK PARTİ OLARAK HÜKMETMEYE DEĞİL, HİZMET ETMEYE GELDİK" Cumhuriyet tarihinde devrim niteliğinde bir teşvik politikası gerçekleştireceklerini, sektörel, bölgesel ve ölçeksel teşvik sistemini dikkate alan bir proje olduğunu vurgulayan Bakan Çağlayan, ülkenin daha fazla yatırıma, ihracata ve üretime ihtiyacı olduğunu söyledi. En fazla 2 sene sonra sadece otomotiv sektörünün, Türkiye'nin 5 yıl önce gerçekleştirdiği toplam ihracatı gerçekleştireceğini belirten Zafer Çağlayan, "Ülkemizin şuan ki ekonomik şartları daha ileriye götürme, rekabet gücünü artırma noktasında bakanlık olarak bize verilmiş çok ciddi bir çalışmanın içerisindeyiz. Ekibimle beraber 81 ili tek tek gezip, vali, milletvekili, belediye başkanları, ekonomik aktörleriyle biraraya gelip, her ilin MR'ını çekiyoruz. Bizim odaklanmış olduğumuz mesele, Türkiye'nin ekonomik olarak daha da kalkınması, ihracat ve üretim yapmasıdır. Çünkü bizim ülkeye karşı mesuliyetlerimiz var. Başbakanımızın dediği gibi, biz AK Parti olarak hükmetmeye değil, hizmet etmeye geldik. Türkiye her sene nüfustan dolayı gelen 700 bin yeni insana iş bulmak zorundadır. Bunun yolu da sanayi, ticaret ve turizmden geçer" diye konuştu.

"YILDA 500 MİLYON EURO İHRACAT YAPAN YABANCI BİR FİRMAYLA ANLAŞILDI" Tekstil ve konfeksiyon sektörüyle ilgili soruları da cevaplayan Bakan Zafer Çağlayan, tekstil-konfeksiyon sektörünün çok önemli iki yanı olduğuna işaret ederek, "Birincisi, Türkiye'de en yoğun istihdam deposudur. İkincisi ise bayan işgücünün en fazla olduğu sektördür. Bu sektörün yeniden rekabet gücünün kazandırılması, var olan gücün devam ettirilmesi öncelikli hedefimizdir. Yeni yapacağımız teşvik politikasıyla hak ettiği yeri mutlaka alacaktır. Başbakanımızın açıkladığı istihdam paketi çok önemlidir.

Bu istihdam paketi, tekstil-konfeksiyon sektöründe çok yoğun şekilde hissedilecek. Demiryolu, karayolu fiziki alanlar yapılması, deniz yük limanları gibi yerler teşvik politikasının içerisinde yar alacak" şeklinde konuştu.

Yabancı bir dev otomotiv firmasıyla da görüştüklerini doğrulayan Bakan Çağlayan, "Yatırım destek ajansının başkanıyla, yabancı yatırımcılarla beraber geçtiğimiz hafta gece 2 saat süreyle toplantı yaptık. Şuanda görüşüyoruz. Daha el sıkışmadık. Yatırım yapacakları seçenekleri üç ülkeye düşürdüler. Bunların arasında biz de bulunuyoruz. Onların beklentilerini ve bizim ne yapacağımızı, onlardan ne beklediğimizi görüştük. Bu ay sonuna kadar netleşecek. Bu konuda el sıkışırsak, 800 milyon euro yatırım yapacaklar, 5 bin kişilik istihdam sağlanacak. Şuana kadar görüntü bizden yana gözüküyor. Bu firmanın ismini söyleyemem. Söylersem Türkiye'ye kötülük etmiş olurum. Çünkü bu firmaların peşinde olan başka ülkeler de var. Türkiye'nin birkaç yeri üzerinde duruluyor. Bursa buna çok kuvvetli bir aday. Benim el sıkıştığım dediğim başka firmadır. Yatırımla ilgili kararı için tokalaştık. 500 milyon euro yılda ihracat yapacak olan bir yatırımdır. Hem otomotiv sektöründe, hem de elektrik sektöründe faaliyet gösteren bir firmadır. 600 kişiye istihdamla işe başlayacak, ama her yıl yarım milyar euro ihracat gerçekleştirecek" dedi.

(OMR-NÇ-E)