Sanayi Bakanı Çağlayan: Türkiye'deki İşsizlik İstihdamdaki Arz ve Talebin Birbiriyle Çakışmamasından Kaynaklanıyor

Sanayi Bakanı Çağlayan: Türkiye'deki İşsizlik İstihdamdaki Arz ve Talebin Birbiriyle Çakışmamasından Kaynaklanıyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'de Yaşanan İşsizliğin Ana Sebebinin İstihdamda Ki Arz ve Talebin Birbiriyle Çakışmamasından Kaynaklandığını Belirtti.

Sanayi Bakanı Çağlayan: Türkiye'deki İşsizlik İstihdamdaki Arz ve Talebin Birbiriyle Çakışmamasından Kaynaklanıyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'de yaşanan işsizliğin ana sebebinin istihdamda ki arz ve talebin birbiriyle çakışmamasından kaynaklandığını belirtti.

Bir dizi açılış ve etkinliğe katılmak üzere Bursa'ya gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında (BTSO) düzenlenen Bursa İstişare Değerlendirme Toplantısında yaptığı konuşmada iş dünyası ile ilgili yapacakları çalışmaları değerlendirdi.

Türkiye'de işsizliğin olmadığını ifade eden Bakan Çağlayan, sözlerini; "Doğru Türkiye'de işsizlik var. Ama Türkiye'de istihdamın arz ve talebinin çakışmamasından dolayı işsizlik var. Bende sanayiciyim ben dedim ki 100 tane alüminyum işçisi bulun getirin işe alıyorum ama bir tane gelmedi. Ama bunun karşılığında milyonlarca üniversite mezunu boş geziyor." dedi.

Türkiye'nin geçmiş dönemde bu işi ıskaladığını belirten Bakan Zafer Çağlayan, sözlerini; "İş gücü planlamasını yapamadık. Üniversitelerimiz hala bu gün birçok bölümden mezun ettiği bir çok insanımız gelip bizden çaycılık ve oracılık yapmak, asgari ücretle çalışmak için bizden iş istiyor. Çaycılık odacılık çok şerefli meslektir ama çaycılık ve odacılık yapmak üniversite bitirmeye ne gerek var. YÖK'le çalışmalarımız sürüyor mesleki eğitime öncelik vereceğiz." dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, teşvik ve fon alabilmek için iller arasında yarışların olduğunu belirterek, "Bizler buna bir kriter koyduk. Eğer bir ilde ki organize sanayi bölgesi yüzde 75'i üretime başlamamışsa bize gelmeyin dedik. Organize sanayiler bundan sonra ihtisas organize sanayi bölgesi şeklinde olacak. Tarım, hayvancılığa dayalı ve sanayi ihtisas organize sanayi gibi bunlarında getirmiş olduğumuz şart en az yüzde 10'unun sanayi entegrasyonunu sağlayacak bir sistem." dedi.

Bakan Zafer Çağlayan, kendisine sorulan, 'Yaklaşan seçimler öncesi ve erken seçimlerin konuşulduğu dönemde yapılan açıklamalar tesadüf müdür' şeklindeki bir soru karşısında; "Bu soruyu hiç doğru bulmuyorum ve tamamıyla yanlış bir sorudur. Şimdi biz istihdam paketini bu gün açıklamamız gerekiyorsa bekletelim de 6 ay sonramı açıklayalım. Veya 6 ay önce bitmişti de şimdimi açıklıyoruz." şeklinde cevap verdi.

Borsa Başkanı Rıza Aydın is, Sanayi ile tarımın birbirinden ayrılamayacağını belirterek, Bakan Zafer Çağlayan'dan sanayide olduğu kadara tarımda da yeni atılımlar beklediklerini söyledi. Türkiye'nin artık tarımda kendine yeten 7 ülkeden biri olmadığının altını çizen Aydın, önlem alınmazsa petrolde olduğu gibi tarımda da dış dünyaya bağımlı hale gelineceğinin üzerinde durdu.

BESOB Başkanı Arif Tak'da, piyasaya yeni bir heyecan gerektiğinin altını çizerek, Bakan Çağlayan'dan küçük ve orta ölçekli esnaf için küçük faizli veya faizsiz bir yıl ödemesiz 20'şer bin YTL'lik kredi verilmesini istedi.

BUSİAD Başkanı Arif Özer ise, yaptığı konuşmada sanayideki en önemli sıkıntının kayıt dışılık olduğunun altını çizerek, bunu önlemenin yolunun da girdi maliyetlerinin aşağı çekilmesi ve dirayetli bir irade ortaya koymaktan geçtiğini söyledi.