Sanatçı Tazebay ve İşadamı Okyay'a İtalya'dan Dayanışma Nişanı

Sanatçı Tazebay ve İşadamı Okyay'a İtalya'dan Dayanışma Nişanı

Devlet Opera ve Balesi Viyolonsel Sanatçısı Nazlı Tazebay ve İşadamı Cafer Okyay, İtalya'nın Ankara Büyükelçiliği Tarafından, İtalya Dayanışma Yüksek Nişanı'yla Ödüllendirildi.

Sanatçı Tazebay ve İşadamı Okyay'a İtalya'dan Dayanışma Nişanı

Devlet Opera ve Balesi viyolonsel sanatçısı Nazlı Tazebay ve İşadamı Cafer Okyay, İtalya'nın Ankara Büyükelçiliği tarafıdan, İtalya Dayanışma Yüksek Nişanı'yla ödüllendirildi.

İtalya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen törende konuşan İtalya Büyükelçisi Carlo Marsili, gerek Tazebay, gerekse Okyay'ın İtalyan kültürünün tanıtılmasında son derece önemli bir rol oynadığını söyledi. Marsili, Nazlı Tazebay'ın Devlet Opera ve Balesi'nde önemli bir sanatçı olduğunu ve İtalyan kültürünün Türkiye'de tanıtılmasına büyük katkı sağladığını belirtti. İtalya Dayanışma Yüksek Nişanı'nı alan Nazlı Tazebay da İtalya Cumhurbaşkanı ve Büyükelçisi'ne teşekkür ederek bu nişanın kendisi için büyük bir onur olduğunu söyledi. Marsili, Cafer Okyay'ın da bankacılık sektöründe engin tecrübeye sahip bir isim olduğunu ve danışmanlığını yaptığı bankaların büyük takdirini kazandığını kaydetti. Marsili, Okyay'ın karmaşık sosyo ekonomik ortamları başarı ile tahlil edebildiğini ifade etti.

Yüksek nişanı alan Cafer Okyay da çocukluğundan bu yana tarihe çok meraklı olduğunu belirtti. İtalya'nın, 1. Dünya Savaşı'nda Anadolu'yu işgal ettiğinde, savaş döneminde bile hastane ve okul inşa ettiğini belirten Okyay, Kurtuluş Savaşı döneminde de Afganistanlı Müslümanların topladıkları altınları bir İtalyan bankası aracılığıyla Mustafa Kemal'e ilettiğini söyledi. İtalya'ya duyduğu sempatiyi dile getiren Okyay, söz konusu nişanın kendisi için büyük bir onur kaynağı olduğunu ifade etti.(ANKA)