Sanat Müziği, Mazisini Arıyor

Sanat Müziği, Mazisini Arıyor

28.02.2012 13:40 | Son Güncelleme: 28.02.2012 13:40
Sanat Müziği, Mazisini Arıyor

Çağrı Turgut - Türk Sanat Müziği'nin (TSM) ünlü bestecilerinden Zekai Tunca, Sanat Müziğinin eskisi gibi ilgi görmediğini belirterek, "Bu alanda eskisi gibi istikbal olmadığı için yetenekli gençler bu alana yönelmiyorlar" dedi.

Çağrı Turgut - Türk Sanat Müziği'nin (TSM) ünlü bestecilerinden Zekai Tunca, Sanat Müziğinin eskisi gibi ilgi görmediğini belirterek, "Bu alanda eskisi gibi istikbal olmadığı için yetenekli gençler bu alana yönelmiyorlar" dedi.

Tunca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, televizyon programlarında düzenlenen yarışmaların Türk Müziği adına başlatıldığını söyledi.

Televizyon programlarında salt Sanat Müziği ve salt Halk Müziği yarışmalarının sürdürülebilmesinin yararlı olacağını vurgulayan Tunca,

"Televizyondaki yarışmalar fanteziye, popa ve arabeske döndü. Ben orada güzel sesler tekrar Türkiye'nin gündemine gelecek diye umutlanmıştım. Çocukların yaşı itibariyle çokça dinledikleri müzikler farklı olduğu için istediğimiz yönden saptı. Yine arabeske, popa ve fanteziye döndü" diye konuştu.

Türkiye'de güzel seslerin bulunduğuna işaret eden Tunca, Sanat Müziği ve Halk Müziği tarzına yönelimin bulunmadığını belirtti.

"Eskiden Zeki Müren'in geldiği nokta bizim kuşağı yönlendirmiştir, O bir idol olmuştur. Şimdi idoller başka oldu" diyen Tunca, şunları kaydetti:

"Bu müziklerle uğraşanların çok büyük bir getirisi, çok büyük bir kazancı, büyük bir şöhret gücü eskisi kadar olmadığı için şimdiki yetenekli çocuklar başka alana yöneliyor. Bu alanda eskisi gibi istikbal olmadığı için o yetenekler bu alana yönelmiyor.

Türk Sanat ve Halk Müziği'ni 40 senedir söyleyen kişiler bir şarkıyı yorumladıklarında gündeme gelmiyorlar ama farklı müzik dallarından başka biri aynı şarkıyı söylediklerinde o şarkı popüler oluyor. Bu durum Türk Müziği'nin geleneksel tarzının ulaşamadığı kitleye o arkadaşlar vasıtasıyla ulaşıyor. Kafasını, gözünü yararak söylemenin dışında yanlışlarla beraber söyleseler de gündeme geliyor."

-"Sanat Müziği ile ilgili hayallerimi gerçekleştirdim"

"Gülü susuz seni aşksız bırakmam" şarkısını yapmakta geciktiğini aktaran Tunca, "Bu şarkı ilk önceleri benim ilgimi fazla çekmedi. Bir gün daha bir dikkatli okudum. Sözlerinden etkilendim. O zaman çok olağanüstü bir şey yaptığımı filan düşünmedim. Ama geldiği yer çok olağanüstü oldu. Bunda hem sözlerin güzelliği hem de müziğin etkisi oldu" ifadelerini kullandı.

Sanat Müziği ile ilgili hayallerini gerçekleştirdiğini anlatan Tunca, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ben kendi adıma çok mutluyum. 'Bu müzik yaşamasa ne olur-' diyebilirsiniz ama bizim tavrımızı, günlük hayattaki duruşumuzu, konuşmamızı, yürüyüşümüzü etkileyen, oluşturan bir şeydir. Bazı müziklere bakın, o müziklerin konserlerindeki tavırlara bakın, bir de geleneksel Türk Müziği konserlerindeki tavırlara bir bakın, ne kadar farklıdır. İnsanlar dinlediği müziğe göre hareket eder veya günlük davranışına göre de müzik seçer. Türk müziğinin bu bakımdan yaşaması lazım."

- SAKARYA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title