Sanat Kurumu Onur Ödülü Fazıl Say'ın

Sanat Kurumu Onur Ödülü Fazıl Say'ın

Sanat Kurumu "Onur Ödülü" Küçük Tiyatro'da Düzenlenen Törenle Dünyaca Ünlü Piyanist Fazıl Say'a Verildi.

Sanat Kurumu Onur Ödülü Fazıl Say'ın

55. yılını dolduran Sanat Kurumu'nun "2006-2007 Geleneksel Tiyatro ve Plastik Sanatlar Ödülleri" sahiplerini buldu. Küçük Tiyatro'da düzenlenen törende, Sanat Kurumu "Onur Ödülü"nü bu yıl ünlü piyanist Fazıl Say'a verildi. Konser nedeniyle Fransa'da bulunduğu için ödül törenine katılamayan Fazıl Say'ın adına ödülü, babası Ahmet Say aldı. Ödülü, Sanat Kurumu Başkanı İlker Çetin'in elinden alan Ahmet Say, oğluyla tören öncesi telefonla konuştuğunu ve Fazıl Say'ın iyi dileklerini ve teşekkürlerini ilettiğini ifade etti. Ahmet Say, "Cumhuriyeti savunmada, laiklik ilkesini korumada sanatçılarımızın çok büyük katkısı var. Fazıl da bunu yaptı" dedi.

Sanat Kurumu Başkanı İlker Çetin de yaptığı konuşmada, kendi sanatını toplumsal duyarlılığı ile bütünleştirmesi nedeniyle ödüle Fazıl Say'ı değer gördüklerini belirtti. Çetin, kurumun amacının temelde güzel sanatların toplum içinde geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması olduğunu kaydetti.

Tiyatro ödülleri içinde "En İyi Yapım Ödülü"nü "Oyunun Sonu" ile Dostlar Tiyatrosu", "En İyi Yönetmen Ödülü"nü "Yaşamak mı Yoksa Ölmek mi" adlı oyun ile Yücel Erten, "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"nü "Kadıncıklar" ile Aysel Çakar Kara aldı. "Cadı Kazanı" ile Sinan Pekinton "En İyi Erkek Oyuncu" seçilirken, "En İyi Müzik"te ise "Kurban" ile Okay Temiz ödüle layık görüldü. Tiyatro alanında ayrıca "En İyi Çeviri" ödülünü "Modıglıanı" ile Yıldırım Türker, "Övgüye Değer Kadın Oyuncu" ödülünü, "Kadıncıklar" ile Aysel Çakar Kara, "Övgüye Değer Erkek Oyuncu" ödülünü "Kanlı Nigar" ile Mehmet Ali Toklu, "En İyi Sahne Tasarımı" ödülünü "Yaşamak mı ölmek mi" ile Sertel Çetiner ve "En İyi Giysi Tasarımı" ödülünü "Kanlı Nigar" ile Sevgi Türkay aldı.

Plastik sanatlarda ise resim dalında Kayıhan Keskinok ve Mustafa Ayaz, heykelde Yaşar Sami Gökgöz ve Cem Sağbil yılın sanatçısı ödülünü aldı. Tuğrul Emre Feyzoğlu seramik dalında, Sıtkı Fırat ise fotoğraf dalında yılın sanatçısı ödülüne layık görüldü. Seçici Kurul özel ödülü ise Tiyatro TEM'e verildi. (ANKA)

(GO/GB)

Kaynak: ANKA