Sanat Güneşi Zeki Müren'in 23. ölüm yıl dönümü! Zeki Müren kimdir? - Haberler
Haberi Paylaş

Sanat Güneşi Zeki Müren'in 23. ölüm yıl dönümü! Zeki Müren kimdir?

Sanat Güneşi Zeki Müren'in 23. ölüm yıl dönümü! Zeki Müren kimdir?
Haberler.com - Haberler | Gündem

Klasik Türk müziğinin dünya çapında tanınan en önemli temsilcisi Zeki Müren 24 Eylül 1996 tarihinde hayatını kaybetti. Sanat Güneşi ya da Paşa olarak bilinen Zeki Müren hayatı merak ediliyor. Peki, Zeki Müren kimdir?

Her yaptığı gündem olan sanatçı Zeki Müren, 6 Aralık'ta Bursa'da doğdu. 'Gitme Sana Muhtacım' gibi popüler şarkılar ile sevilen Zeki Müren filmleri de sanat dünyasında önemli bir yere sahipti. Zeki Müren neden öldü? Zeki Müren nereli? İşte detaylar…

Müren, 6 Aralık 1931 tarihinde Bursa'nın Hisar semtinde tek çocuk olarak dünyaya geldi. Ailesi Üsküp'ten göç etti. Babası kereste tüccarıydı. İlkokulu Bursa Osmangazi İlkokulunda okudu. İlkokul yıllarında yeteneği öğretmenleri tarafından keşfedildi ve müzikli okul müsamerelerinde gözde haline geldi. Hayatındaki ilk rolü, bu müsamerelerden birindeki çoban rolüdür. Ortaokulu Bursa'da, Tahtakale'deki 2. ortaokulda tamamladı. Ortaokulun ardından İstanbul'daki Boğaziçi Lisesi'ne gitti ve bu okulu birincilikle bitirdi. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine girdi. Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen atölyesinden mezun oldu.

Sanat Güneşi Zeki Müren'in 23. ölüm yıl dönümü! Zeki Müren kimdir?

Askerliğini 1957-1958 yıllarında yedek subay olarak Ankara Piyade Okulu, İstanbul Harbiye Temsil Bürosu ve Çankırı'da yaptı.

Sanat Güneşi, 1950 yılında üniversite zamanında TRT İstanbul Radyosunun açtığı ve 186 adayın katıldığı solist sınavını birincilikle kazandı. 1 Ocak 1951'de, İstanbul Radyosunda canlı olarak yayımlanan bir programda çok beğenilen ilk radyo konserini verdi. Konserden sonra Hamiyet Yüceses stüdyoyu arayarak kendisini tebrik etti. Aynı zaman içerisinde klarnet sanatçısı Şükrü Tunar, Zeki Müren'i kendisine ait plak fabrikasına götürerek kendi eseri olan "Muhabbet Kuşu" şarkısını plağa doldurttu. Bu plak sayesinde Müren tüm Anadolu'da tanındı.

Sanat Güneşi Zeki Müren'in 23. ölüm yıl dönümü! Zeki Müren kimdir?

Maksim Gazinosu sahnelerinde 11 yıl Behiye Aksoy ile sahne alan sanatçı, 1976'da Londra'daki Royal Albert Hall'da konser vererek bu mekânda sahne alan ilk Türk sanatçı oldu. 600'ü aşkın plak ve kaset doldurdu. Plağa okuduğu ilk şarkı Şükrü Tunar'ın "Bir Muhabbet Kuşu" güfteli şarkısıdır. Müren 1955'te "Manolyam" adlı şarkısıyla Türkiye'de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü'nü kazandı. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçildi.

Sayısız besteye sahip olan Müren, on yedi yaşındayken bestelediği "Zehretme hayatı bana cânânım" şarkısı bestelediği ilk şarkıdır. "Şimdi Uzaklardasın" (suzinâk), "Manolyam" (kürdilihicazkâr), "Bir Demet Yasemen", "Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin" (nihavend) güfteli, "Elbet Bir Gün Buluşacağız" gibi şarkıları en biline ve sevilen parçalardır.

Sanat Güneşi Zeki Müren'in 23. ölüm yıl dönümü! Zeki Müren kimdir?

Zeki Müren 1954'te Beklenen Şarkı adlı filmiyle oyunculuğa başladı. Bu filmin ardından şarkılarının çoğunu kendisinin bestelediği 18 filmde daha yer aldı. 1965'te de Arena Tiyatrosu tarafından sahneye koyulan Çay ve Sempati adlı oyunda baş rolü oynadı.

Müren, kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı nedeniyle ölümünden önceki 6 yılını sahnelerden uzak geçirdi ve 24 Eylül 1996 günü, TRT İzmir Televizyonunda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Mezarı, memleketi Bursa'da Emirsultan Mezarlığında bulunuyor.

Zeki Müren, yaşamı boyunca hiç evlenmedi ve 1950'li dönemde sıra dışı tarzıyla dikkatleri çekmiştir. Cinsel yönelimi ondan sonra da sorgulandı ancak bu konu ile ilgili sanatçı, herhangi bir açıklama yapmadı.

Haberler.com - Gündem

Zeki Müren, İstanbul, Ölü, Gündem, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (2)
erdal erman amasya:allah rahmet eylesin, toprağı ve mekanı cennet olsun Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
zehra şoljin:ÖLÜMÜNÜN 23. YILI nasıl çocukluğum da dinlediysem seni hala o tutkuyla dinliyorum inan, seni sevmek duygu ister, sana dair şiir defterim hala ğüller içinde saklı seni hiç göremedim ama seni sevmek için görmem gerekmedi ruhum sesin de huzur buldu, yaşamım boyunca bende ki yerin herkestan farklı oldu, sen benim ruhuma hitap ettin, gündüzler sizin olsun geceleri bana verin. seni saygıyla minnetle şükranla ve hiç anlatama dıgım ölümsüz bir sevgi yle yad ediyorum zeki müren. mekanın cennet olsun. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title