Sanat Dünyası da Etkileniyor

Sanat Dünyası da Etkileniyor

ABD'de Yapılan Bir Araştırmaya Göre Çalışan Anneler de Kendini Mutsuz Hissediyor Çalışmayanlar Da!

Sanat Dünyası da Etkileniyor

ABD'DE YAPILAN BİR ARAŞTIRMAYA GÖRE ÇALIŞAN ANNELER DE KENDİNİ MUTSUZ HİSSEDİYOR ÇALIŞMAYANLAR DA!

ABD'de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, anneler 'çocuklarıyla yeterince ilgilenemedikleri, onlara yeterli olamadıkları' gibi gerekçeler le birçok sebepten 'suçluluk duygusu' hissediyor.

ÇALIŞMAYAN ANNE DE MUTSUZ

Araştırmanın yeni olarak kabul edilen yönü ise söz konusu suçluluk hissinin zannedildiği gibi sadece çalışan annelere özgü bir duygu olmadığı. Araştırma,çalışmayan annelerin de aynı sorunla karşı karşıya kaldıklarını ortaya koyuyor.

Psikolog Seval Baysal, çalışan ya da çalışmayan tüm annelerde belirli bir seviyede suçluluk duygusu gözlemlediklerini, ancak bunun derecesini annenin kişiliği ve yaşamdan beklentilerinin belirlediğini söyledi. Anne ile çocuk arasında sağlıklı bir diyaloğun oluşturulması ve birlikte geçirilen zamanın iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Baysal, "Annenin çocuğunu maddi manevi hayata hazırlamak konusunda kaygı duyması normaldir, ama bunun ileri boyutlara taşınması hem çocuğun hem de annenin psikolojisini olumsuz etkiler' diye konuştu.

Sanat dünyasının ünlü anneleri Hülya Avşar, Gülben Ergen, Sibel Can, Arzu Yanardağ gibi tanınmış anneler de çocuklarına daha iyi bir gelecek hazırlamak için gecce gündüz demeden çalışan anneler arasında bulunuyor.

Kaynak: Gecce