Şanal'ın 3 Gazeteciye Açtığı Hakaret Davasına Yetkisizlik Kararı

Şanal'ın 3 Gazeteciye Açtığı Hakaret Davasına Yetkisizlik Kararı

Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'ın şikayeti üzerine 3 gazeteci hakkında açılan hakaret davası hakkında 'yetkisizlik' kararı çıktı.

Şanal'ın 3 Gazeteciye Açtığı Hakaret Davasına Yetkisizlik Kararı

Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'ın şikayeti üzerine Hürriyet gazetesi muhabiri Ali Dağlar, Radikal gazetesi muhabiri İsmail Saymaz ile Cumhuriyet gazetesi muhabiri İlhan Taşçı hakkında Erzurum 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan hakaret davası hakkında 'yetkisizlik' kararı çıktı. Mahkeme, 'kamu görevlisine hakaret ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs' dosyasını İstanbul'a gönderecek.

Erzincan'da soruşturmayı yürütürken Erzincan eski Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'i makamında gözaltına aldıktan sonra, HSYK'da özel yetkisi kaldırılan ve kısa süre önce tekrar iade edilen Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal, 'Operasyonun Adı: Ağa 01' kitabını yazan Ali Dağlar, 'Cübbeli Adalet' kitabının yazan İlhan Taşçı ve 'Postmodern Cihad'ın yazan İsmail Saymaz hakkında şikayetçi oldu. Şanal'ın başvurusu üzerine, 'Erzincan Ergenekon' davasını konu alarak 3 ayrı kitap yazan gazeteciler Ali Dağlar, İsmail Saymaz ve İlhan Taşçı hakkında 'Kamu görevlilerine, görevlerinden dolayı hakaret ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs' iddiasıyla 1-5 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Özel Yetkili Mahkeme'nin 5 Ocak 2011 tarihinde yetkisizlik kararı vererek Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği dava dosyası, daha sonra Erzurum 2'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ne iletildi. Bugün yapılan duruşmaya gazetecilerin avukatları olarak Fikret Ekiz, Şükrü Evrim İnal ve Tora Pekin hazır bulundu. Davanın açılmasına sebep olan kitaplar da Mahkeme Başkanı Muzeffer İren'e sunuldu. İlhan Taşçı'nın avukatı Fikret Ekiz, dosyaya yetkisizlik kararı verilerek yayın evlerinin bulunduğu İstanbul'a gönderilmesini talep etti. Mahkeme, dosya üzerinde yapılan incelemenin ardından CMK'nın 12 ve 13'üncü maddeleri gereğince dosya ile ilgili yetkisizlik kararı verdi. Dosya, işlemler tamamlandıktan sonra İstanbul 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek. - Erzurum