'Sanal Bebek ve Oyuncaklar Çocukları Gerçek Yaşamdan Koparıyor'
Haberler » Güncel » Haber

'Sanal Bebek ve Oyuncaklar Çocukları Gerçek Yaşamdan Koparıyor'

Sanal Bebek Furyasından Sonra Sanal Oyuncak Hayvanların da Çocukları Gerçek Dünyadan Kopardığı Bildirildi.

'Sanal Bebek ve Oyuncaklar Çocukları Gerçek Yaşamdan Koparıyor'

Sanal bebek furyasından sonra sanal oyuncak hayvanların da çocukları gerçek dünyadan kopardığı bildirildi.

Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) Başkanı Adnan Önürmen, son günlerde hızla çoğalan oyuncak furyasına eklenen miyavlayan ve hareket eden kedilerle ilgili aileleri uyardı.

Gerçek bir kediden tamamen farksız olan oyuncakların tüm ülkede olduğu gibi Bursa'daki oyuncakçı dükkanlarında ve seyyar satıcılarda boy göstermeye başladığını aktaran Önürmen, bu kedilerin çocukların dikkatini çektiğini söyledi.

Günümüz dünyasında insanların gerçek hayattan koparılıp tamamiyle sanal bir hale getirildiğini vurgulayan Önürmen, şunları dile getirdi; "Bir dönem sanal bebek furyası başladığı gibi şimdi de oyuncak kedi, muhabbet kuşu, köpek gibi pilli gerçek olmayan sanal hayvanlar üretilmeye başlandı. Çocuklarımızı gerçek hayvan dostlarımızdan uzak tutarak onlara sanal bir dünya yaratmaya çalışıyorlar. Ebeveynlerimiz bu tuzağa düşmemelidirler. İnsanlarımızı kene gibi, kuş gribi sanal hastalıklarla doğadan uzak tuttukları yetmiyormuş gibi şimdide çocuklarımıza sanal dünyanın nimetlerini sunarak gerçek hayvan dostlarımızdan uzak tutmaya çalışıyorlar."

Konuyla ilgili olarak en az ailelerin duyarlı olması gerektiğini belirten Önürmen, "Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinden gelen kalite açısından sağlık riski taşıyan ve bizim geleneklerimize aykırı düşen bu tarz mallara izin vermemelidir. Ayrıca kansorojen madde içerdiğine inandığımız, görüntü ve de gürültü kirliliği yaratan bu tarz tehlikeli oyuncakların insanların yoğun yaşadığı cadde ve sokaklardan kaldırılmasına yönelik yerel yönetimlerimize büyük görevler düşmektedir." diye konuştu.

Çocukların bu tehlikeden uzak tutulması gerektiğini ifade eden Önürmen, ailelerin çocuklarını hayvan ve doğa sevgisini aşılamalarını, onları sık sık hayvanat bahçelerine götürmelerini hatta mümkünse gerçek hayvanlar yetiştirmeleri için teşvik etmelerini söyledi.