Samsunspor'da Gergin Kongre

Samsunspor'da Gergin Kongre

Samsunspor'un Olağanüstü Kongresi'nde 'Kayyuma' Gidilmemesi İçin Getirilen Önerge Doğrultusunda Eski Yönetimin Devamına Oy Birliğiyle Karar Verildi.

Samsunspor'da Gergin Kongre

Samsunspor'un Olağanüstü Kongresi'nde 'kayyuma' gidilmemesi için getirilen önerge doğrultusunda eski yönetimin devamına oy birliğiyle karar verildi.

Samsunspor Olağanüstü Kongresi'ni Büyük Samsun Oteli'nde gerçekleştirildi. Kongreda

başkanlığa aday olması beklenen iş adamı Güner Çakıroğlu ile Divan Başkanlığı Kurulu ve bazı yöneticiler 1 saat süren toplantı yaptı. Toplantı nedeniyle 1 saat geç ve gergin başlayan kongrede Kulüp Başkanı Mazhar Başoğlu, faaliyet raporunu okudu. Delegelerin konuşması bölümünde bazı delegeler arasında sert tartışmalar çıktı. Kongre salonu bir anda karışırken, karşılıklı itişip kakışmalar da yaşandı. Diğer delegeler ve emniyet güçleri salondaki gerginliği yatıştırmaya çalıştı. Uzun süren tartışmalar ve sözlü sataşmalarla Kulüp Başkanı Mazhar Başoğlu'na tepki gösterildi. Konuşmalar bölümünde aday olması beklenen iş adamı Güner Çakıroğlu, konuşma yapmak için kürsüye çıktı. Divanın kendisini davet edileceği uyarısı üzerine yerine geçen Çakıroğlu, belli bir süre salonda durduktan açıklama yapmadan sessiz bir şekilde salondan ayrıldı. Samsunspor'a üye olmayan Çakıroğlu'nun 1 hafta gibi bir süre isteği öğrenildi.

Delegelerin konuşma bölümüne devam edilmesiyle tartışmalar da sürdü. Söz alan Mazhar Başoğlu, yaptığı açıklamalarda kulübün yükünün ağır olduğunu, görevini daha fazla sürdüremeyeceğini dile getirdi. Kendisiyle ilgili yapılan haberlere ve köşe yazılarına değinen Başoğlu, bazı gazetecilere ithamlarda bulunması üzerine, gazetecilerle arasında sert tartışmalar yaşandı. Divan Başkanı Ediz Durmuş Bilgin, delege Hakkı Tomaçı'ın faaliyet raporundan sonraki diğer gündem maddelerin görüşülmemesi için yazılı önergesini okudu. Önergenin içeriğini açıklayan Divan Başkanı Bilgin, önergenin kabul edilmesi halinde mevcut başkan ve yönetim kurulunun 60 gün süreyle görevinin başında kalacağını, zor durumda olan Samsunspor için bu kararın gerekli olduğunu dile getirdi. Kabul görmemesi halinde yasal olarak 'kayyuma' gidilmesi gerektiğini hatırlatan Bilgin, bu olduğu takdirde Samsunspor'un tamamen bittiğinin göstergesi olduğunu dile getirdi. Bunun üzerine Kulüp başkanı Mazhar Başoğlu, kulüp başkanlığı esnasında sağlığının bozulduğunu, başkanlık görevini yürütecek tahammülünün kalmadığını, görevin kendisinden alınması ve bu görevi istemediği söyledi. Son kez kürsüye gelen Başoğlu, "Ben yokum. Buna bir gün daha tahammül edemem. Bugün son gündür. Nasıl bir çözüm bulursanız bulun. İster ibra edin, ister etmeyin. Ben yarın sabah yokum arkadaşlar" dedi.

Bu talep üzerine Devan, alınacak kararın hayati önem taşıdığını belirtmesi ve Başoğlu'yla yapılan görüşmenin ardından, gündem maddelerinin oy birliğiyle görüşülmemesine karar verildi. Samsunspor, 60 gün içerisinde yeniden olağanüstü kongreye gidecek.

Öte yandan, öncelikli olarak bu ay sonuna kadar ödenmesi gereken yaklaşık 350 bin YTL taksit ve takımın toplam 26 milyon YTL'lik borcunun ödenmesi için ise kampanya başlatılması kararı alındı. Kongrede bulunanlar bazı delegeler kampanyaya ilk destek için bağışta bulundu.

(MD-SA)

22.05.2007 22:21 TSİ