Samsunlu balıkçılar, yük gemisine uygulanan cezanın kendilerine de uygulanmasına tepki gösterdi

Samsunlu balıkçılar, yük gemisine uygulanan cezanın kendilerine de uygulanmasına tepki gösterdi

Samsunlu balıkçılar, 100 metrelik ticari gemiye uygulanan ceza sisteminin 9 metrelik balıkçı teknesine uygulanmasını çok ağır bulduklarını, yetkililerin bu sistemi değiştirecek karar almalarını istedi.

Samsunlu balıkçılar, yük gemisine uygulanan cezanın kendilerine de uygulanmasına tepki gösterdi

Samsunlu balıkçılar, 100 metrelik ticari gemiye uygulanan ceza sisteminin 9 metrelik balıkçı teknesine uygulanmasını çok ağır bulduklarını, yetkililerin bu sistemi değiştirecek karar almalarını istedi.

Samsun Su Ürünleri Kooperatifi Merkez Birliği Başkanı Ahmet Topal, ticari amaçlı yük gemisi yasası ile balıkçı teknesi yasasının aynı kategoriye konulmasının çok yanlış olduğunu belirterek, "Bu yasanın acilen değiştirilmesi gerekir. Aksi halde balıkçılık iyice dibe vurur" dedi.

Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği, balıkçılık sektöründe uğraş veren üyelerinin mağduriyetinin giderilmesini istedi. Kooperatif Başkanı Ahmet Topal, ticari gemi ile balıkçı teknesinde uygulanan aynı cezanın adil bir hareket olmadığını söyledi.

Büyük çoğunluğu küçük ölçekli kıyı avcılığı yapan Türk balıkçısının gelirinin son yıllarda hem doğal hem de insani nedenlerden dolayı düştüğünü belirten Topal, "Avlanan av miktarı, balıkçının masraflarını karşılamayacak kadar azaldı. Balıkçı tekneleri, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu'nun ceza hükümleriyle muhatap olurken, yetmezmiş gibi 5728 No'lu kanunun söz konusu 120. maddesinin ihlali durumunda teknesini dahi satsa ödeyemeyeceği bir ceza sistemiyle karşı karşıya getirildi. Bu cezaların tekne boylarına göre yeniden düzenlenmesi, balıkçı teknelerinin ticari gemi statüsünden çıkarılarak 'balıkçı tekneleri' olarak değerlendirilmesi suç ve cezanın adil olması ilkesine uygun olarak düzenlenmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

Samsun'da Terme'den Yakakent ilçesine 10 kooperatife bağlı 936 balıkçı üyesi bulunduğunu kaydeden Topal, şöyle konuştu: "Konunun balıkçılık sektörü adına çok önemli olduğunu düşünüyorum. Balıkçılardan her gün kesilen cezalarla ilgili sayısız şikayet dilekçesi alıyoruz. Değişik bölgelerde teknede bulunması gereken 5 can yeleği yerine 4 can yeleği bulunması veya can simitlerinin üzerinde gemi isminin net okunmaması, kesik ampul, yıpranmış bayrak, rutubetten yanmayan flaşör, hiçbir uyarı yapılmadan ihmal sayılıp 5 ila 20 bin YTL arasında ceza kesiliyor. Çok sayıda balıkçı üyemiz, aldığı cezalar yüzünden teknesini satılığa çıkardı. Bu insanlar geçimini bu işten sağlıyor. Bunların aileleri var. Onların mağduriyetine hiçbir şekilde göz yumulamaz."

Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı'na bağlı ekiplerin müsamahasız davrandığını, hiçbir uyarı dahi yapmadan ceza kesebildiğine dikkat çeken Ahmet Öztürk (50) ise, kesilen bu cezaları haksız ve acımasız buluyor. Yasayı bilmediği için 'kara muayenesi' yaptırmadığından kendisine 2 bin 250 YTL ceza kesildiğini belirten Öztürk, "Cezaya itiraz ettiğimizde gidin hakkınızı mahkemede arayın diyorlar. Benim teknemin maliyeti 3 bin YTL. Teknemi satsam bu cezayı zor öderim. Çoluk çocuğumuzun geçimini bu işten sağlıyoruz. Aldığımız kredileri ödeyemez duruma geldik. Ceza uygulayıcıların, keyfi ceza kesilmesinden haberdar olup olmadığını bilmiyoruz. Ciddi bir suç unsuru bulunmasa da bir şekilde bir kılıf uydurulup ceza kesiliyor. Bu zulme bir çözüm bulunmasını yetkili büyüklerimizden acilen talep ediyoruz." diye konuştu.

5728 SAYILI YASA NE İÇERİYOR ?

8 Şubat 2008 tarih ve 2681 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan; "Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitki kanunlarda ve diğer kanunlarda değişiklik yapılmasına dair 5728 No'lu Kanunun 120. maddesini b ve d bendinde; yolculuğuna izin verilmemiş, denize elverişlilik belgesi almamış ve belgesinin süresi geçmiş ve idarece uzatılmamış olmasına rağmen sefere çıkan ticaret gemisi derhal seferden alıkonularak muhafaza edilmek üzere en yakın elverişli limana çekilir. Gemideki yükün gideceği yere götürülmesi için gerekli bütün masraflar donatan tarafından karşılanır. Ayrıca gemiyi sevk ve idare eden kaptan ile geminin donatanına 5 bin ila 25 bin Türk lirasına kadar idari para cezası verilir." hükmünü taşıyor.

Kaynak: CHA