Samsung ve Qualcomm, Akıllı Saat İşine Adım Atabilir

Samsung ve Qualcomm, Akıllı Saat İşine Adım Atabilir

Koreli Samsung ve Çinli Qualcomm yakın zamanda akıllı saat ürünleri ile piyasaya girip, sektörde yeni bir yolu daha beraberce açabilirler

Samsung ve Qualcomm, Akıllı Saat İşine Adım Atabilir

Burçin Aygün - - Geçtiğimiz Mart ayında Samsung'un başkan yardımcısı Young He, yaptığı açıklama ile birlikte şirketinin bir tür akıllı saat üzerinde çalıştığını söylemiş ancak detay vermekten kaçınmıştı. Apple ise şimdiye dek bilinen adı ile iWatch'un patentleri için Türkiye'de dahil olmak üzere pek çok ülkeye başvurudu bulunmuştu. Yeni gelen bir bilgiye göre, Güney Koreli Samsung, Samsung GEAR adlı bir ürün için patent başvurularında bulunuyor.

Yapılan başvuruda cihaz için öne çıkan başlıklar, bileklik, bilezik ve akıllı telefon, bilgisayar, PDA'ler, internet siteleri ile birlikte kordinasyon halinde bulunacak elektronik ürünler şeklinde gözüküyor.

Bu esnada çip üreticisi Çinli Qualcomm'un ise, TOQ adlı bir ürün için başvuruda bulunmuş olduğu ortaya çıktı. Bu resmi patent talebinde ise, "bir kol saati şeklindeki şahsi iletişim merkezinin sms, veri, görsel ve ses dosyalarını alıp, iletebileceği," bilgileri bulunuyor. Üretici aynı zamanda batarya şarjları ve mobil telefonlar için hands free özellikleri ile ilgili isteklerde de bulunmuş.

Bu bilgiler ışığında ilk akla gelenler arasında ise, Qualcomm'un bir kez daha özel çipler üreterek, bunları LG, Samsung, Microsoft ve Google gibi isimlere akıllı saatler için satacak olması bulunuyor. Her iki markanın da yakın zamanda konu ile ilgili daha taze ve güvenilir bilgiler vermesi bekleniyor.

Burçin Aygün - Teknokulis : http://www.teknokulis.com

Kaynak: Teknokulis